W Polsce powstają coraz wyższe budynki. Od czego zależy ich dopuszczalna wysokość? Jeśli budowę zaplanowano nad infrastrukturą podziemną, w celu ustalenia wysokości danego obiektu należy m.in. dokonać pomiarów odprężenia podłoża.
Dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW, z Politechniki Warszawskiej. Fot. Quality Studio
Jak wskazuje dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW, z Politechniki Warszawskiej, pomiarów odprężenia podłoża można dokonać na poziomie terenu oraz na obiektach sąsiednich nad poziomem terenu (w kilku poziomach na wysokości obiektu, np. na dachach). Do tego na elementach infrastruktury podziemnej w strefie oddziaływania (np. w stacjach, tunelach i kolektorach), a także nad pod dnem wykopu fundamentowego.
Dr hab. inż. Paweł Popielski wziął udział w IX Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”. W Krakowie opowiadał m.in. o budowie jednego z wielopoziomowych parkingów w Warszawie, który powstał nad linią metra.
Ponadto wskazał też zakres badań koniecznych do oceny stanu technicznego kolektorów ściekowych, kiedy nad nimi planowana jest jakaś budowa. W ramach takich badań wykonuje się m.in. analizy dokumentacji projektowej hydrogeologicznej i geotechnicznej oraz numeryczną. Potrzebne są też badania: powierzchni terenu nad kolektorem, powierzchniowe (geofizyka), otworowe z powierzchni terenu gruntów podłoża (geotechnika i geofizyka). Nie wolno też zapominać o badaniach z wnętrza danego kanału, a także jego konstrukcji oraz materiału ścianek.
Przeczytaj także: Geoinżynieria w Budownictwie - nowe wyzwania, nowe rozwiązania
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.