W Polsce obiekty budowlane coraz częściej posadawiane są przy użyciu rozwiązań palowych. Jedną z takich metod są pale IS, czyli pale z iniekcyjnie poszerzaną podstawą.
Daniel Słowikowski (Polbud-Pomorze sp. z o.o). Fot. Quality Studio
Metoda ta została opracowana przy współpracy Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie (IBDiM) oraz Polbud-Pomorze sp. z o.o. – Ideą jest chęć zwiększenia nośności. Projekt przeszedł wszystkie etapy rozwoju. To rozwiązanie powoduje istotne zwiększenie nośności pala lub grupy pali – mówi Daniel Słowikowski z firmy Polbud-Pomorze.
Metoda IS może być stosowana praktycznie do wszystkich rodzajów pali. Jak wskazuje Daniel Słowikowski, polega na zwiększeniu pola powierzchni oddziaływania podstawy pala na grunt, poprzez uformowanie z cementogruntu bryły o średnicy większej niż średnica trzonu pala.
Poza zwiększeniem nośności, pale IS wykonuje się także w celu osiągnięcia równomierności osiadań fundamentu, a także ograniczenia osiadań w fazie budowy i użytkowania obiektu. Jak wylicza Daniel Słowikowski, rozwiązanie ma także inne korzyści. To skrócenie czasu wykonania wzmocnienia oraz długości pojedynczych pali (w porównaniu do klasycznych metod palowania). Ważne jest też zmniejszenie liczby pali pracujących jako grupa. W efekcie zmniejszają się wymiary, a co za tym idzie, także koszty fundamentów.
Daniel Słowikowski wziął udział w zorganizowanej w Krakowie IX Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”. Pod Wawelem zaprezentował też przykłady wykorzystania metody pali IS.
Przeczytaj także: Geoinżynieria w Budownictwie - nowe wyzwania, nowe rozwiązania
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.