Prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała z Politechniki Gdańskiej weźmie udział w Kongresie Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne, który odbędzie się w dniach od 20 do 22 września w Tomaszowicach pod Krakowem. Wystąpienie naukowca o imponującym dorobku będzie dotyczyło wybranych zagadnień posadowienia obiektów mostowych.
Obiekty mostowe posadowione są obecnie przede wszystkim w złożonych i skomplikowanych warunkach gruntowych. Projektowanie, obliczenia i wykonawstwo wymaga zatem niestandardowych metod. Klasyczne metody obliczeń i stosowane technologie muszą być modyfikowane oraz dostosowane do konkretnych, lokalnych warunków występujących w podłożu gruntowym.
Dlaczego wybrano konkretne rozwiązanie?
W swoim wystąpieniu prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała przedstawi kilka przykładów zrealizowanych obiektów mostowych.
- Będą to realizacje, które nie są zupełnie typowe dla fundamentów palowych. Pierwszy przykład dotyczy budowy w okolicach Portu Gdańskiego, gdzie mamy do czynienia z gruntami wyraźnie uwarstwionymi i namułami obecnymi na znacznych głębokościach. Wyzwaniem było skrócenie pali przy użyciu dodatkowych technologii. Zostało to zrealizowane i dobrze funkcjonuje – mówi prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała.
Naukowiec omówi także realizację w Bydgoszczy, która ze względu na obecność iłów pęczniejących wymagała dodatkowych iniekcji pod podstawy oraz działania związane z obiektem mostowym na Odrze, gdzie wykonano jet grouting.
- Przedstawię parametry i czynniki, do jakich musieliśmy się odnieść i pobudki, które kierowały nami przy wyborze konkretnego rozwiązania - podkreśla prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała.
Spotkanie wszystkich stron procesu inwestycyjnego
Kongres Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne w jest kontynuacją organizowanych od kilkunastu lat konferencji Geoinżynieria w Budownictwie oraz Budownictwo Podziemne. Podczas wydarzenia zostaną szczegółowo zaprezentowane realizacje infrastrukturalne, ale będzie ono również forum dla dyskusji pomiędzy wszystkim stronami procesu inwestycyjnego. Nie zabraknie przedstawicieli generalnych wykonawców, inwestorów, a także branżowych wykonawców, producentów, dostawców i biur projektowych. Prelegenci, zarówno ze świata nauki, jak i biznesu będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem branżowym. Pierwszy dzień Kongresu będzie poświęcony tematom geotechnicznym, a drugi projektom tunelowym, czy też realizacji garaży podziemnych.
Konferencja będzie odbywać się w trybie hybrydowym: można w niej uczestniczyć osobiście w Tomaszowicach k. Krakowa, jak również wziąć udział online – poprzez platformę Akademia Inżynieria.
Rejestracja na Kongres Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne. Warto tam być!
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.