W ciągu trzech dni II Kongresu Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne, który odbędzie się w dniach 19–21 września w Krakowie, uczestnicy wezmą udział w licznych prelekcjach, panelu dyskusyjnym, oraz wystawie branżowej. Wydarzenie jest platformą wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy uznanymi autorytetami naukowymi, doświadczonymi wykonawcami i producentami oraz otwartymi na współpracę inwestorami. Poza merytorycznymi sesjami technicznymi organizatorzy przewidzieli też czas i miejsce na kuluarowe rozmowy i nawiązywanie relacji biznesowych. Punktem kulminacyjnym Kongresu będzie wieczorna gala 20 września, podczas której poznamy tegorocznych zwycięzców nagród Tytan 2023.

Prestiżowe nagrody branży geoinżynierii i budownictwa podziemnego

Nagrody Tytan to wyróżnienia przyznawane dla najlepszych projektów, realizacji, produktów oraz technologii od ponad 21 lat. Kandydatami do nagrody mogą zostać zarówno projekty już zrealizowane, jak i planowane, będące na etapie koncepcji oraz wykonawstwa, a także innowacyjne produkty i technologie, dostępne na polskim rynku. Warunkiem rozpatrzenia przez Komisję zaproponowanej nominacji jest zakończenie prac na danym etapie, czy też wdrożenia produktu lub technologii.

Statuetka przedstawia muskularnego mężczyznę, tytana, stanowiącego symbol potęgi i mocy. Jego tors oplata winorośl, element natury, podkreślający symbiozę z naturą podczas stosowania technologii pozostających w zgodzie ze środowiskiem. Tytana zaprojektował krakowski artysta rzeźbiarz Andrzej Krawczak. Statuetki wykonywane są w krakowskiej hucie, po czym każdorazowo ręcznie opracowywane przez artystę.

Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Inżynieria, organizator uznanych w środowisku konferencji i kongresów. Laureatów Tytanów wybiera niezależne jury, składające się z praktyków i ekspertów świata nauki specjalizujących się w danej dziedzinie.

Zwycięzców w kategorii Geoinżynierii wybierze Komisja w składzie:

 • dr hab. inż. prof. ITB Tomasz Godlewski, Zakład Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu – Instytut Techniki Budowlanej;
 • prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała, Profesor Emeritus PG, Politechnika Gdańska;
 • dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW, Politechnika Warszawska;
 • dr inż. Jarosław Rybak, Politechnika Wrocławska;
 • dr inż. Rafał Sieńko, Politechnika Krakowska;
 • dr hab. inż. Jędrzej Wierzbicki, prof. UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza;
 • Monika Socha-Kośmider, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o., Przewodnicząca Kongresu.

Nominowani:

AARSLEFF sp. z o.o. za projekt i wykonanie samowiercących mikropali podczas przebudowy wiaduktu nad ulicą Grzegórzecką w Krakowie. Inwestorem były PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., a generalnym wykonawcą firma Strabag sp. z o.o.

Keller Polska sp. z o.o. za projekt i wykonanie konstrukcji stalowej nabrzeży terminalu Baltic Hub T3. Inwestor to Baltic Hub Container Terminal sp. z o.o.

Soley sp. z o.o. za wykonanie szczelnej obudowy wykopu wraz z odwodnieniem na zadaniu „Budowa Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Dolinie Kościeliskiej – Kiry”. Inwestor: Tatrzański Park Narodowy.

Zwycięzców w kategorii Budownictwo Podziemne wybierze Komisja w składzie:

 • prof. dr hab. inż. Marek Cała, Akademia Górniczo-Hutnicza;
 • prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, Politechnika Krakowska;
 • prof. dr hab. inż. Cezary Madryas, Politechnika Wrocławska;
 • prof. dr hab. inż. Piotr Małkowski, Akademia Górniczo-Hutnicza;
 • dr hab. inż. Monika Mitew-Czajewska, Politechnika Warszawska;
 • prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska, Politechnika Warszawska;
 • Monika Socha-Kośmider, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o., Przewodnicząca Kongresu.

Nominowani:

IRP BIURO PROJEKTÓW sp. z o.o. za projekt Tunelu T-1 na odcinku Rzeszów-Babica drogi S19. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

PORR S.A. (lider), PORR Bau GmbH, Gülermak Ağır Sanayi Inşaat ve Taahhut A.S. za budowę połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu – tunelu pod Świną. Inwestor: Gmina Miasto Świnoujście.

TERGON sp. z o.o. sp. k. za realizację wyjść awaryjnych w ramach projektu usprawnienia połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznań i Wolin w Świnoujściu – budowa tunelu pod Świną. Inwestor: Gmina Miasto Świnoujście.

Przeczytaj także: Polska geoinżynieria i budownictwo podziemne są w dobrych rękach