W grudniu br. ma zostać podpisana umowa na dofinansowanie pogłębienia toru wodnego Szczecin–Świnoujście do głębokości 12,5 m, a także ogłoszony przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj” - podała Polska Agencja Prasowa (PAP), cytując dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciecha Zdanowicza.
Pogłębią tor wodny Szczecin-Świnoujście i zbudują dwie wyspy. Fot. Peter Brewer/Shutterstock
Jak czytamy w komunikacie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., głębokość techniczna liczącego 68 km toru wodnego, prawie na całej długości, wynosi 10,5 m. Pozwala to na bezpieczną żeglugę statków o zanurzeniu 9,15 m, jednak bałtycki standard w zakresie głębokości akwenów w portach morskich czy terminalach kontenerowych to obecnie 15-16 m.
Od wielu lat na rynku żeglugowym pojawiają się coraz większe statki, mogące przewozić coraz większe ilości towarów. Oznacza to, że ich podstawowe parametry, w tym zanurzenie, stale się zwiększają. Jeśli tor wodny nie zostanie pogłębiony, liczba statków, których port w Szczecinie nie będzie mógł obsłużyć ze względu na ograniczenie dostępności, systematycznie będzie wzrastać – informuje spółka.
Studium wykonalności dla projektu pogłębienia tego toru pod koniec listopada trafiło do Centrum Unijnych Projektów Transportowych - wraz z wnioskiem o dofinansowanie. Plan jest taki, by po rozstrzygnięciu przetargu, prace projektowe potrwały do końca 2018 r. Początek robót budowlanych zaplanowano na I kwartał 2019 r., a ich koniec na III kwartał 2022 r.
Jak poinformowała PAP, tor ma zostać pogłębiony do 12,5 m i poszerzony do 100 m. Pogłębienie na takiej długości toru wodnego daje nam około 23 mln m3 urobku, dlatego w planach mamy budowę dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim – powiedział Zdanowicz.
Wartość przeprowadzenia tego projektu oszacowano na około 1,44 mld zł. 85% z tych środków ma pochodzić z kasy Unii Europejskiej, pozostała część – z budżetu państwa.
Dodajmy, że niedawno oferta konsorcjum włoskich firm Astaldi S.p.A. i Ghella S.p.A. okazała się najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę tunelu mającego połączyć wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Obecnie do transportu między wyspami służą przeprawy promowe. Budowa tunelu ma potrwać do końca 2021 r. Obiekt o długości 1,44 km zostanie wydrążony z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine).
Przeczytaj także: Znamy wykonawcę tunelu w Świnoujściu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.