• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Szczecin: budowa Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

Opublikowano: 03-10-2018 Źródło: UMWZP

Akademia Morska w Szczecinie będzie mieć Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP). Będzie to jeden z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w Europie. W centrum prowadzone będą badania dotyczące m.in. górnictwa morskiego oraz wielkogabarytowych konstrukcji wodnych i lądowych


Budowa CEOP w Szczecinie. Fot. Ilustracyjne: dimitrisvetsikas1969/Pixabay Budowa CEOP w Szczecinie. Fot. Ilustracyjne: dimitrisvetsikas1969/Pixabay

Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP) powstanie przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie. Akademia Morska (AM) na realizację tego projektu otrzyma unijną dotację w wysokości 18 mln zł. Umowa została już podpisana. Podpisy złożyli Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, oraz prof. Wojciech Ślączka, rektor AM.

Budowa CEOP-u ma rozpocząć się w styczniu 2019 r. To dobra wiadomość dla Pomorza Zachodniego. Udało nam się zakontraktować jeden z kluczowych projektów, jeżeli chodzi o Zachodniopomorską Listę Infrastruktury Badawczej. Jestem przekonany, że Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających wzmocni infrastrukturę badawczą naszych zachodniopomorskich uczelni – mówi, cytowany w komunikacie, Olgierd Geblewicz.

Podpisanie umowy na dotację dla budowy CEOP w Szczecinie. Od lewej: zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz oraz władze Akademii Morskiej w Szczecinie – rektor prof. Wojciech Ślączka i kanclerz Andrzej Durajczyk. Podpisanie umowy na dotację dla budowy CEOP w Szczecinie. Od lewej: zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz oraz władze Akademii Morskiej w Szczecinie – rektor prof. Wojciech Ślączka i kanclerz Andrzej Durajczyk.

W CEOP Akademii Morskiej prowadzone będą badania z zakresu gospodarki morskiej. Badania będą dotyczyć transportu, logistyki, prognozowania kartograficznego, górnictwa morskiego czy wielkogabarytowych konstrukcji wodnych i lądowych. Oferta centrum będzie dostosowana  do potrzeb rynku i przedsiębiorców. CEOP ma konkurować z zagranicznymi tego typu ośrodkami. Zostanie zaopatrzone w najnowocześniejszą aparaturę w Europie. W CEOP zaplanowano m.in. wielkoskalowe modele redukcyjne statków – tj. miniatury statków, które pozwolą prowadzić obserwacje pod kątem późniejszego funkcjonowania statków w rzeczywistości.


Centrum będzie niezbędnym dla nas zapleczem naukowym i pozwoli nam na prowadzenie badań nad najnowszymi technologiami – m.in. nad statkami autonomicznymi czy zastosowaniem systemu wirtualnej rzeczywistości w nawigacji. Ponadto, CEOP będzie także cennym ośrodkiem szkoleniowym, z bezpośrednim dostępem do wody – dodał prof. Wojciech Ślączka, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie.

Budowa Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających w Szczecinie ma potrwać do grudnia 2021 r.

Przeczytaj także: Powstał system do zwalczania rozlewów oleju na Bałtyku

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia