Bryła budynku o wysokości 14 m nawiązywać będzie do kadłuba statku. W obiekcie znajdą się m.in.: trzy poziomy wystawiennicze (prawie 3,6 tys. m2 ekspozycji), sala konferencyjna, planetarium na 60 osób i taras na dachu.

W Morskim Centrum Nauki pokazywane będą m.in. zjawiska związane z żeglugą, falami czy także życie portu.

- Połączenie funkcji planetarium, funkcji restauracyjnej i funkcji pięknego miejsca widokowego w postaci otwartej agory, będzie niesamowitą wartością. Sądzę, że to będzie wizytówka miasta i fajne miejsce, z którego będą korzystać nie tylko mieszkańcy Szczecina - powiedział na antenie Radia Szczecin Piotr Płaskowicki, projektant obiektu.


Ponadto będzie to miejsce prezentacji najnowszych osiągnięć naukowych zachodniopomorskich uczelni. Dotyczący tej sprawy dokument parafowali już rektorowie sześciu szkół wyższych z Pomorza Zachodniego: Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Sztuki, Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.   

Morskie Centrum Nauki ma powstać do 2020 r. Budowa powinna ruszyć w przyszłym roku. Koszt przeprowadzenia całej inwestycji to około 70 mln zł. W grudniu br. mamy poznać wykonawcę. W tej chwili odbywa się odbiór dokumentacji budowlanej, która pozwoli na wybór inżyniera kontraktu.

Według szacunków, rocznie Centrum będzie odwiedzać około 100 tys. osób.

Przeczytaj także: Orlen rozbuduje terminal gazu w Szczecinie