• Tegoroczne refulacje plaż w Gdańsku mają związek z modernizacją toru wodnego do Portu Północnego
  • Na czas prac odcinki plaż będą zamykane
  • Celem jest ochrona brzegu morskiego przed erozją

Na początek roboty obejmą plaże w Jelitkowie, które zostaną poszerzone o około 40 m. Później przyjdzie kolej na Brzeźno i Westerplatte. Jak wygląda proces refulacji? Z dana morza, przy użyciu pogłębiarek, pobiera się piasek, który następnie poprzez rurociąg pływający pompowany jest na plażę. Ostatni etap operacji to rozgarnięcie piasku i wyprofilowanie go przez maszyny budowlane.

Jak wyjaśnia Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni, efektem jest odtworzenie stanu brzegu sprzed erozji, do tego takie zabiegi są sposobem na wykorzystanie piasku z pogłębiania torów wodnych. Termin tegorocznych refulacji (czerwiec-wrzesień) związany jest z modernizacją toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku.


Powyższe działania stosowane są na całym świecie. Uznawane są za jeden z najmniej ingerujących w krajobraz oraz środowisko morskie sposobów ochrony brzegu morskiego przed erozją i wykonywane są zawsze na odcinkach najbardziej na nią narażonych – mówi Magdalena Kierzkowska.

W Jelitkowie odbędzie się największa refulacja w historii Gdańska. W 2007 r. na plaże w Jelitkowie, na odcinek o długości 1350 m, wypompowano niecałe 100 tys. m3 urobku. Z kolei w czerwcu br. na odcinek o długości blisko 3 km naniesionych zostanie 400 tys. m3 piasku.

Piasek został już przebadany pod względem chemicznym, nie zawiera substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska. Urząd Morski w Gdyni do refulacji przewidział również plaże w Jastrzębiej Górze, Ostrowie, Karwi, Helu, Kuźnicy, Sztutowie, Stegnie.

Przeczytaj także: Największe wyspy Morza Bałtyckiego