Pierwsza umowa dotyczy prac budowlanych na długości 4,2 km, druga – 2,22 km. W ramach kontraktów wykonane zostaną roboty czerpalne, refulacja polegająca na wbudowaniu urobku piaszczystego pochodzącego z robót czerpalnych i wbudowaniu go w brzeg morski oraz wykonanie odkładu urobku w wyznaczonych miejscach. Wykonawca ma za zadanie powiększyć szerokość toru w dnie oraz zwiększyć jego głębokość techniczną. Następnie na długości toru wodnego ustawione zostanie nowe oznakowanie nawigacyjne. Będzie to możliwe dzięki modernizacji sześciu znaków i zakupowi siedmiu nowych znaków przegubowych (prace te są przedmiotem odrębnego kontraktu). Wszystkie roboty mają zostać zrealizowane do końca kwietnia 2020 r.

Efektem inwestycji ma być dwukierunkowa żegluga jednostek i zwiększone bezpieczeństwo statków wpływających do portu w Gdańsku i z niego wypływających.

Port Północny to leżąca najbliżej Zatoki Gdańskiej część Portu Gdańsk. Przeładowywane są tam węgiel, ropa naftowa, ładunki masowe oraz kontenery. Na bazę przeładunku węgla składa się rozbudowana bocznica kolejowa, dwie wywrotnice wagonów, rozmrażalnia wagonów, place składowe o pojemności około 600 tys. ton węgla, układy przenośników. automatyczna próbobierna i pirs ze stanowiskiem załadunkowym umożliwiającym przyjmowanie statków o długości 280 m i zanurzeniu do 15 m.

Przeczytaj także: Gdańsk: unijne środki na tor wodny do Portu Północnego