Dyrektor RZGW Wody Polskie w Gdańsku wydał pozwolenie wodnoprawne na wykonanie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Postępowanie wszczęto na wniosek Urzędu Morskiego w Gdyni.
Mierzeja Wiślana. Fot. Marcin/Adobe Stock
Pozwolenie wydano dla zadania inwestycyjnego obejmującego budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – poinformował rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego (PGW) Wody Polskie w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz. Jak dodał, w decyzji udzielono inwestorowi pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie, również wydał pozytywną decyzję. Przed jej podjęciem, przeprowadził analizę dokumentacji, w tym raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko i rozwiązań technicznych zaproponowanych przez inwestora pod kątem uwarunkowań środowiskowych. Decyzję podpisał 5 grudnia br.
Jak przekazał na początku stycznia br. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, postępowanie przetargowe na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną już trwa. Przetarg został ogłoszony ostatniego dnia 2018 r.
Realizacja inwestycji została podzielona na trzy etapy, każdy z nich będzie objęty odrębnym postępowaniem. Pierwszy, już ogłoszony przetarg dotyczy samego przekopu wraz z wykonaniem śluzy, portu wewnętrznego oraz wyspy na Zalewie Wiślanym. Drugi wyłoni wykonawcę obudowy brzegów i robót czerpalnych na rzece Elbląg, natomiast trzeci – robót pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym.
Pozwolenie wodnoprawne jest dokumentem niezbędnym dla uzyskania przez inwestora zgody na rozpoczęcie prac, którą wydaje wojewoda. Bez tego dokumentu inwestycja nie może ruszyć – zaznaczył Pinkiewicz.
Przewidywany termin otwarcia ofert to marzec 2019 r. Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 r. Realizacja inwestycji ma kosztować około 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa.
Przekop Mierzei Wiślanej, który jest konieczny do budowy kanału żeglugowego, zostanie wykonany w miejscowości Nowy Świat. Tor wodny ma mieć 22 km długości i od 60 do 120 m szerokości. Sam przekop zaplanowano na długości około 1,3 km i głębokości 5 m.
Przeczytaj także: Trasa Łagiewnicka: koryto rzeki Wilgi zostanie przełożone
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.