Pozwolenie wydano dla zadania inwestycyjnego obejmującego budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – poinformował rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego (PGW) Wody Polskie w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz. Jak dodał, w decyzji udzielono inwestorowi pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie, również wydał pozytywną decyzję. Przed jej podjęciem, przeprowadził analizę dokumentacji, w tym raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko i rozwiązań technicznych zaproponowanych przez inwestora pod kątem uwarunkowań środowiskowych. Decyzję podpisał 5 grudnia br. 


Jak przekazał na początku stycznia br. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, postępowanie przetargowe na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną już trwa. Przetarg został ogłoszony ostatniego dnia 2018 r.

Realizacja inwestycji została podzielona na trzy etapy, każdy z nich będzie objęty odrębnym postępowaniem. Pierwszy, już ogłoszony przetarg dotyczy samego przekopu wraz z wykonaniem śluzy, portu wewnętrznego oraz wyspy na Zalewie Wiślanym. Drugi wyłoni wykonawcę obudowy brzegów i robót czerpalnych na rzece Elbląg, natomiast trzeci – robót pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym.

Pozwolenie wodnoprawne jest dokumentem niezbędnym dla uzyskania przez inwestora zgody na rozpoczęcie prac, którą wydaje wojewoda. Bez tego dokumentu inwestycja nie może ruszyć zaznaczył Pinkiewicz.

Przewidywany termin otwarcia ofert to marzec 2019 r. Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 r. Realizacja inwestycji ma kosztować około 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa.

Przekop Mierzei Wiślanej, który jest konieczny do budowy kanału żeglugowego, zostanie wykonany w miejscowości Nowy Świat. Tor wodny ma mieć 22 km długości i od 60 do 120 m szerokości. Sam przekop zaplanowano na długości około 1,3 km i głębokości 5 m. 

Przeczytaj także: Trasa Łagiewnicka: koryto rzeki Wilgi zostanie przełożone