• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przekop przez Mierzeję Wiślaną: wmurowanie kamienia węgielnego

Opublikowano: 08-10-2020 Źródło: MGMiŻŚ, Urząd Morski w Gdyni, inzynieria.com

Na terenie przekopu przez Mierzeję Wiślaną odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego w ławę fundamentową podpory mostu północnego.


Fot. mat. pras NDI/Besix Fot. mat. pras NDI/Besix

To ostateczne zalanie drugiego przyczółka drogowego, czyli zamknięcie pewnego etapu w zakresie realizacji budowy, przejście do kolejnego. Myślę, że zamknięcie też pewnego etapu mentalnego – dyskusji, dyskursu, co z mierzeją, jak to będzie wyglądało, czy będzie kanał żeglugowy – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Fot. Urząd Morski w Gdyni Fot. Urząd Morski w Gdyni

W ramach tej inwestycji powstaną dwa mosty obrotowe, a ich zadaniem będzie umożliwienie ciągłego ruchu samochodowego, niezależnie od przepływających jednostek, nad przekopem przed i za śluzą. Oba mosty, śluza i przekop mierzei to elementy realizowanej obecnie pierwszej części budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska. Poza nimi postanie port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej i sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym. Wszystko ma być gotowe za około dwa lata. Koszt wykonania robót to ponad 992,2 mln zł.

W ramach kolejnych dwóch przetargów poznamy wykonawców m.in. obudowy brzegów oraz robót czerpalnych na rzece Elbląg, mostu obrotowego w Nowakowie o długości 104 m, a także robót pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym.

Docelowo całkowita długość nowej drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska wyniesie niemal 22,9 km. Celem budowy jest rozwój portu w Elblągu, do którego mają wpływać jednostki o długości do 100 m oraz do 20 m szerokości. Dzięki tej inwestycji będą tam docierać krótszą o 94 km niż dotychczasowa, przez Cieśninę Pilawską, drogą.

Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia