• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Mierzeja Wiślana: przekop, ale nie tylko. Zobacz wizualizacje

Opublikowano: 11-10-2020 Źródło: inzynieria.com

Od niemal roku, plac budowy wykonawcy przekazano 18 października 2019 r., trwa realizacja inwestycji, której głównym elementem jest wykonanie przekopu Mierzei Wiślanej. Korzystając z wizualizacji pokrótce pokazujemy, co jest celem obecnie prowadzonych robót.


Fot. materiały prasowe NDI/Besix Fot. materiały prasowe NDI/Besix

Przekop Mierzei Wiślanej będzie kanałem żeglugowym, który połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Jest wykonywany w miejscowości Nowy Świat, będzie mieć 1,3 km długości oraz 5 m głębokości.

Źródło: Urząd Morski w Gdyni Źródło: Urząd Morski w Gdyni

W skład nowego kanału wodnego wejdą śluza i konstrukcja zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Przejazd nad przekopem mierzei, przed i za śluzą, będą umożliwiać dwa ruchome stalowe mosty o pionowej osi obrotu. Mosty usprawnią komunikację między wschodnią a zachodnią częścią Mierzei Wiślanej. Długość przęseł wyniesie 62 m, szerokość obiektów 17 m.

Źródło: Urząd Morski w Gdyni Źródło: Urząd Morski w Gdyni

Źródło: Urząd Morski w Gdyni Źródło: Urząd Morski w Gdyni

Źródło: Urząd Morski w Gdyni Źródło: Urząd Morski w Gdyni

Na terenie przekopu przez Mierzeję Wiślaną odbyło się już podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego – w ławę fundamentową podpory mostu północnego.

W ramach „przekopowej” inwestycji zaplanowano też budowę parkingów, punktów widokowych czy sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także ujęcia wody podziemnej.

Źródło: Urząd Morski w Gdyni Źródło: Urząd Morski w Gdyni

Inne z wyzwań to budowa portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej oraz sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.

Źródło: Urząd Morski w Gdyni Źródło: Urząd Morski w Gdyni

Wszystkie roboty związane z przekopem Mierzei Wiślanej mają zostać zakończone za około dwa lata, przy czym to dopiero pierwsza część większego projektu, czyli budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska o długości 22 km i szerokości od 60 do 120 m. W ramach kolejnego etapu prowadzone będą roboty na rzece Elbląg, powstanie też most obrotowy w miejscowości Nowakowo.


Z kolei trzeci etap będzie polegać na zrealizowaniu robót pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym. Wszystko to ma wpłynąć na rozwój portu w Elblągu, do którego obecnie statki przypływają dłuższą o 94 km, przez Cieśninę Pilawską, drogą.

Grafika: inzynieria.com Grafika: inzynieria.com

Po zrealizowaniu trzyetapowej inwestycji będą tam docierać większe jednostki, o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Na 22 km drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska, po około 10 km stanowić mają tory na Zalewie Wiślanym i na rzece Elbląg, a około 2 km przekop wraz ze stanowiskiem postojowym, śluzą i portem zewnętrznym.

Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ

Czy wiesz, że...

Przekop Mierzei Wiślanej to realizowany obecnie projekt połączenia drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską w obrębie terytorium naszego kraju? Ma on na celu pogłębienie, skrócenie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyk. Powstały kanał żeglugowy docelowo ma skrócić dotychczasową drogę przez Cieśninę Piławską na Morze Bałtyckie o około 100 km. Przekop prowadzony jest na obszarze Skowronek w woj. pomorskim.

Po raz pierwszy lokalizację nowego kanału zaprezentowano 7 kwietnia 2016 r. Po przekopie Mierzei Wiślanej powstały kanał ma mieć 1,3 km długości i co najmniej 5 m głębokości. Umożliwi on dostęp do Elbląga statkom o długości 100 metrów, szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4 metrów.

4 października 2019 r. podpisano umowę na przekop Mierzei Wiślanej – „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – część I”. Za budowę odpowiada polsko-belgijska spółka NDI S.A. oraz firma Besix. Z kolei już 2 tygodnie później przekazano plac budowy wykonawcy.

Latem 2020 r. od strony Zatoki Gdańskiej przystąpiono do wznoszenia falochronów wschodniego i zachodniego.

W tłoku prac na mierzei odkryto dwa złoża bursztynu: 500 kg i 900 kg, przy czym tylko jedno z nich nadaje się do wydobycia.

Przekop Mierzei Wiślanej budzi jednak sporo kontrowersji. Wśród zwolenników tego projektu najczęściej pojawiają się takie argumenty, jak:

  • Rozwój Elbląga i gmin ościennych;
  • Zwiększona ochrona przeciwpowodziowa;
  • Stworzenie sztucznej wyspy na potrzeby siedlisk obszarów Natura 2000;
  • Rozwój transportu morskiego, który jest najbardziej przyjazną dla środowiska formą transportu;
  • Zwiększenie dostępności drogi wodnej Elbląg – Hel.

Z kolei przeciwnicy zauważają, że:

  • Inwestycja wymagać będzie corocznych nakładów na utrzymanie toru wodnego i jego pogłębianie;
  • Utrzymanie toru wodnego w okresie zimowym wymagać będzie dodatkowych kosztów;
  • Wzmożony ruch statków i zmiany w składzie gatunkowym ryb negatywnie wpłyną na zimujące ptaki wodne;
  • Możliwe jest zanieczyszczenie wody zarówno w Zatoce Gdańskiej, jak i w Zalewie Wiślanym;
  • Szkody dla środowiska naturalnego będą niewspółmiernie wielkie do korzyści ekonomicznych.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia