W rejonie Mostu Siennickiego w Gdańsku rozpoczęły się prace rozpoznawcze dna Martwej Wisły. To element przygotowań do montażu palownicy, która w najbliższych dniach zostanie przetransportowana na miejsce w częściach – właśnie rzeką.

Most Siennicki został oddany do użytku w 1912 roku. Początkowo posiadał zwodzoną część środkową. W 1945 roku został wysadzony przez Niemców, a dwa lata później odbudowano go jako przeprawę stałą. Pod koniec lat 80. XX wieku zainstalowano stalowe przęsła, jednak oryginalne przyczółki – wpisane niedawno do rejestru zabytków – zachowały się do dziś.
Fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl
W styczniu 2025 roku most został zamknięty. Powodem były niepokojące zmiany w dwóch skrajnych podporach – 113-letnie konstrukcje zaczęły gwałtownie osiadać i przechylać się w stronę wody, co stwarza ryzyko zawalenia całej przeprawy. Fundamenty przyczółków wykonano jeszcze w 1910 roku, a grząski grunt wzmocniono wówczas dębowymi palami.
Zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej ocenił, że konieczne jest odciążenie przyczółków. Zaproponowano dwutorowe działanie. Od strony rzeki ma zostać wykonane palowanie – nowa konstrukcja wesprze skrajne podpory. Jednocześnie, od strony lądowej, planowane jest usunięcie gruntu napierającego na przyczółki. W miejscach tych następnie powstaną kładki, co umożliwi przywrócenie ruchu pieszego i rowerowego. Ruch samochodowy i tramwajowy nadal pozostanie wykluczony.
Źródło: UM Gdańska
Wykonawcą aktualnego zadania jest Most Sp. z o.o. z Sopotu. Wartość prac wynosi to ponad 4,6 mln zł. Równolegle trwa przetarg na wykonanie generalnego remontu mostu. Miasto planuje, że zasadnicza inwestycja potrwa co najmniej do połowy 2027 roku.
Przeczytaj także: Czechy. Bariera gotowa. Dostarczono ponad 1000 grodzic

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.