Trwają prace związane z przekopem Mierzei Wiślanej. Ze Skandynawii przypływają statki z kamieniem hydrotechnicznym, który posłuży do umacniania falochronów. Rozpoczęły się także prace narzutowe na grodzy falochronu zachodniego. Cały czas prowadzone są roboty związane z betonowaniem oczepu części lądowej i płyty części zasadniczej. Oprócz tego wykonawca montuje już konstrukcję stalową obu mostów obrotowych.
Budowa drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska. Fot.: materiały prasowe NDI/BESIX
Montowane są elementy mechaniki i hydrauliki mostu południowego. Przyspawano też na nim wszystkie elementy ramy głównej – informuje Jacek Szymański, dyrektor projektu konsorcjum NDI/Besix.
W kanale żeglugowym, w śluzie, zakończono wykonywanie ścianki szczelnej, mikropali i wykopów pod pale CFA. Trwają również prace budowlane w przyszłej placówce Urzędu Morskiego w Gdyni (Kapitanat Nowy Świat).
W najbliższym czasie wykonawca wykona profilowanie skarp na obu falochronach, kontynuowane będą również prace narzutowe i żelbetowe na nich. Nadal odbywać się będzie produkcja, dostawa oraz wbudowywanie betonowych elementów X-block plus. W śluzie wykonane zostanie 60% chudego betonu pod płyty denne i prowadzone będą roboty związane ze zbrojeniem i betonowaniem. W kanale żeglugowym kontynuowane będzie pogrążanie ścianek szczelnych oraz wykonywania mikropali, a także betonowanie – podano w komunikacie.
Przed wykonawcą jest też dalsze pogrążanie ściany grodzy tworzącej obwiednię sztucznej wyspy oraz montaż ściągów i zasypów grodzy. Prace te będą realizowane, jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne. Ostatnio roboty zostały wstrzymane z powodu zamarznięcia Zalewu Wiślanego.
Przeczytaj także: Zalew Wiślany zamarzł. Co z przekopem mierzei?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.