Pod koniec 2021 r. zaawansowanie prac związanych z I etapem przekopu Mierzej Wiślanej osiągnęło 86%. Na placu budowy roboty prowadziło łączne 2800 osób. Wybudowano dwa mosty obrotowe, zrealizowano dużą część śluzy, powstawała sztuczna wyspa, postawiono budynek kapitanatu. Droga wodna ma być gotowa w 2023 r.
Fot. mat. prasowe NDI/Besix
- Na budowie pogrążono już 98% ścianek szczelnych
- Zaawansowanie robót ziemnych osiągnęło 96%
- Wykonano ponad połowę robót czerpalnych
Dwa mosty obrotowe to w Polsce konstrukcje unikatowe. Na budowie falochronów (wschodniego i zachodniego) wykorzystuje się betonowe bloki „x-block plus” – to druga taka realizacja na świecie. Zamontowano dwie bramy i wykonano większość prac żelbetowych w śluzie, stanowiącej jeden z najważniejszych elementów inwestycji.
Pierwszy etap budowy drogi wodnej dobiega końca
Na koniec 2021 r. osiągnęliśmy 86 proc. realizacji pierwszej części budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Trwają również prace przy części drugiej, gdzie wykonawca kontynuuje prace zbrojarskie na podporze mostu w Nowakowie, roboty kafarowe związane z obudową brzegów na pięciu odcinkach rzeki Elbląg oraz prace instalacyjne i drogowe. Aktualnie zaawansowanie na tym etapie wynosi 11,5%. W połowie listopada pozytywnie dla nas zakończyło się również postepowanie odwoławcze od decyzji w sprawie zezwolenia na realizację inwestycji w ramach drugiej części – informuje Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
Otwarto też oferty w przetargu na pogłębianie toru wodnego (10,2 km) na Zalewie Wiślanym. To zadanie będzie realizowane w ramach trzeciej części inwestycji. Komisja przetargowa analizuje propozycje złożone przez potencjalnych wykonawców.
Prace od października 2019 r.
Roboty przy przekopie Mierzei Wiślanej rozpoczęły się w październiku 2019 r. Objęły one budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki i Zalewu, a także nowy układ drogowy z obrotowymi mostami, które umożliwią przejazd nad kanałem przed i za śluzą oraz budowę sztucznej wyspy. Koniec pierwszego etapu przewidziano na 2022 r.
Do tej pory pogrążono 98% (17,5 km) ścianek szczelnych i wykonano 96% prac ziemnych do poziomu „0”. Roboty czerpalne osiągnęły zaawansowanie na poziomie 59% w przypadku kanału żeglugowego i 52% w zakresie toru wodnego. Wybrano, odpowiednio, 574,5 tys. m3 i ponad 413,1 tys. m3 urobku. W całości zrealizowano mikropale.
Fot. mat. prasowe NDI/Besix
Dwa mosty już gotowe
W 2021 r. powstały dwa mosty obrotowe – północny i południowy, jedne z najdłuższych takich konstrukcji w Polsce (oba po około 60 m). Masa stalowej konstrukcji ustroju wraz z przeciwwagą wynosi 550–560 ton. Każdy obiekt wykonano z 44 elementów wyprodukowanych w zakładzie konstrukcji stalowych. Po dostarczeniu na budowę zostały złożone w całość. Najcięższy pojedynczy element ma masę przekraczającą 48 ton. Obie przeprawy uzyskały pozwolenie na użytkowanie. Od czerwca 2021 r. kierowcy korzystali z południowej, aktualnie ruch odbywa się przez północną. W budowie jest trzecia taka przeprawa – obiekt w Nowakowie będzie składał się z przęseł o rozpiętości 103 m.
Newralgiczne śluza i kanał
Najważniejsze dla powodzenia inwestycji miejsca to śluza i kanał żeglugowy. Pierwszy obiekt służy zapewnieniu bezpiecznej żeglugi przy zmiennych stanach wody po obu stronach Mierzei Wiślanej. Wykonano już większość prac żelbetowych i zamontowano dwie bramy w kieszeni południowej. Zakończyły się dostawy elementów do zamknięć bram północnych. Trwa budowa budynków bloków napędowych dla obu par bram – łącznie cztery będą śluzę otwierać i zamykać. Każda jest złożona z sześciu 730-elementowych segmentów.
Zakończenie inwestycji w 2023 r.
Sztuczna wyspa powstająca z urobku pochodzącego z prac czerpalnych ma być siedliskiem i lęgowiskiem ptaków. Jej powierzchnia wyniesie 180 ha, obwód osiągnie 4,9 km. Ma kształt elipsy o osiach długości 1906 i 1166 m.
Na plac budowy dostarczono 519 tys. ton kamienia (94% planu) i wyprodukowano 9,9 tys. prefabrykatów betonowych „x-block plus” (97%).
Po zakończeniu inwestycji nową drogą wodną między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym w 2023 r. będą przepływać jednostki zanurzeniu do 4,5 m, długości do 100 m oraz szerokości do 20 m. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni.
Przeczytaj także: Port Szczecin: dwukrotnie zwiększy się wydajność nabrzeży
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.