Urząd Morski w Gdyni zawarł umowę na dostawę nasiębiernej pogłębiarki ssąco-refulującej do obsługi drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Zadanie obejmuje ona zaprojektowanie, budowę, wyposażenie i dostawę pogłębiarki do portu w Elblągu.
Fot. Zarząd Portu Morskiego Elbląg
Jednostka ma zapewnić utrzymanie odpowiednich parametrów na torze wodnym o głębokości 5 m łączącym Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Będzie operować także na rzece Elbląg. Za pomocą systemu rurociągów refulacyjnych ma odkładać urobek na wyspę na Zalewie Wiślanym. Jej kolejne zadanie to obsługa i utrzymanie parametrów torów podejściowych do portów morskich w zakresie głębokości do 18 m.
W ramach kontraktu wykonawca dostarczy też rurociągi refulacyjne wyposażone w pływaki oraz układane. Łączna długość pierwszych wyniesie 200 m, a drugich 400 m. Sprzęt zostanie dostarczony z kontenerami transportowymi i systemem kotwiczenia końcówki przeznaczonej do połączenia z systemem wyładowczym pogłębiarki. Personel obsługujący jednostkę będzie przeszkolony.
Nasza flota wzbogaci się o kolejną, specjalistyczną jednostkę pływającą. Będzie to pogłębiarka służąca przede wszystkim do utrzymania toru żeglugowego na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Podpisana właśnie umowa jest wynikiem przetargu towarzyszącego dużej, rządowej inwestycji infrastrukturalnej, jaką jest całościowa budowa nowej drogi wodnej o długości prawie 25 km – powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Wiesław Piotrzkowski.
Wykonawcą zamówienia została fińska stocznia Uudenkaupungin Työvene Oy, która na potrzeby urzędu dostarczyła już dwie jednostki hydrograficzne oraz dwie kontrolno-inspekcyjne.
Wartość kontraktu wynosi prawie 116,47 mln zł. Czas realizacji to 21 miesięcy.
Parametry jednostki:
- Przybliżona długość całkowita (z wyłączeniem połączenia dziobowego) – 60 m
- Maksymalna szerokość konstrukcyjna – 12 m
- Maksymalne konstrukcyjne zanurzenie – 4,5 m
- Pojemność ładowni na najwyższym poziomie przelewu – powyżej 950 m3
- Minimalna głębokość pogłębiania poniżej linii wody – 18 m
- Minimalna prędkość marszowa w stanie zanurzenia ładunkowego – 8 węzłów
Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej. Ścianki, pale, most – rozpędza się II etap
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.