Na 2013 r. planuje się powstanie kanału przez Mierzeję Wiślaną. W związku z tym, w czerwcu br. Zarząd Portu Morskiego Elbląg złożył ofertę wykorzystania terenów portowych, dla potrzeb handlu zagranicznego, stronie białoruskiej. W nowym porcie, powstałym przy współfinansowaniu Ukrainy i Białorusi, mają zostać wybudowane nowe terminale.
Planowana głębokość w porcie ma wynosić 5 m, jednak może się to okazać niewystarczające, przy założeniu, że będzie on spełniał większa rolę handlową niż port w Kłajpedzie.
Planowana budowa kanału przez Mierzeję i białoruskiego terminalu nad Zalewem Wiślanym stanie się bodźcem dla modernizacji linii kolejowej na Mazurach i Podlasiu wraz z utworzeniem korytarza transportowego. Ta obiecująca perspektywa przekonała władze Podlasia do wsparcia budowy kanału Zalew-Zatoka. Nowy korytarz wiódłby z Elbląga, przez Morąg, Olsztyn i Ełk, do Białegostoku, gdzie uległby rozwidleniu w trzech kierunkach: Grodno, Wołkowysk i Brześć. Dzięki takiej realizacji założeń, doszłoby do znacznego skrócenia trasy transportowej.