Tor wodny Szczecin-Świnoujście liczy ok. 70 km. Tą drogą trafiają do szczecińskiego portu statki z Bałtyku. Jeśli nie zostaną zachowane odpowiednie parametry np. głębokości toru, może to ograniczyć liczbę wejść jednostek do portu w Szczecinie. Do portu będą mogły wpłynąć wtedy statki z mniejszym zanurzeniem.

Jak poinformowała Wieczorek, tegoroczny budżet Urzędu to ok. 108 mln zł. Jest on o blisko 80 mln zł mniejszy niż ubiegłoroczny. "Trwają prace nad wspólnym stanowiskiem Urzędu, Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście i portu w Policach w sprawie dodatkowych środków na utrzymanie toru. Kierownictwo portów ma przedstawić m.in. prognozy liczby wejść jednostek do Szczecina. Na tej podstawie będziemy mogli przedstawić w resorcie infrastruktury konkretne dane" - podkreśliła.

Zdaniem urzędników z UM, na utrzymanie toru wodnego potrzebna jest w br. minimalnie kwota 15 mln zł, a optymalne fundusze na ten cel to 25 mln zł. ak zaznaczyła rzecznika, powołując się na opinię dyrektora Urzędu, w tej chwili nie grozi paraliż toru, ale tendencja jest niedobra.