Obecnie za środki unijne będą realizowane trzy duże projekty. Jednym z nich jest rewitalizacja Kanału Elbląskiego za 95 mln złotych, gdzie dofinansowanie unijne wynosić będzie 57 mln złotych.
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Halina Czarnecka powiedziała, że inwestycja rozpocznie się w 2010 roku, a zakończy w 2015. Projekt zakłada odbudowę 5 pochylni: w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach, przebudowę śluz, pogłębienie szlaków żeglugowych, oznakowanie Kanału, a także rozbudowę infrastruktury, takiej jak parkingi.
Kanał, który został zbudowany w XIX wieku, jest unikatowym zabytkiem hydrotechnicznym - statki pokonują tam różnicę wysokości 100 metrów za pomocą systemu pochylni.

Kolejnym projektem jest budowa infrastruktury turystycznej na rzekach w delcie Wisły i na Zalewie Wiślanym. Liderem projektu "Pętla Żuław", który ma wartość 83 mln złotych, jest samorząd województwa pomorskiego. Dofinansowanie unijne wynosi 50 mln złotych.  315 mln złotych - to z kolei wartość projektu budowy infrastruktury na Pojezierzu Iławskim i wokół Kanału Elbląskiego. Dofinansowanie unijne wynosi 270 mln złotych - powiedział Grzegorz Nowaczyk z zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.