Pogłębienie toru jest konieczne, aby utrzymać obecną głębokość toru (10,2 metra), żeby statki bez problemu mogły wpływać do szczecińskiego portu. "Prace pogłębiarskie w najbardziej newralgicznych punktach, m.in. na Zalewie Szczecińskim, możemy zacząć zaraz, jak tylko pieniądze wpłyną" - powiedziała rzecznik Urzędzu Morskiego Ewa Wieczorek.
Na pierwszą część prac, zakładającą wydobycie około 200 tys. metrów sześciennych mułu i piasku z dna Zalewu, ma być przeznaczona cześć sumy. "Na kolejne prace i wykorzystanie reszty pieniędzy ogłosimy przetarg" - powiedziała rzeczniczka.

Tor wodny Szczecin - Świnoujście liczy ok. 70 km. Tą drogą trafiają do szczecińskiego portu statki z Bałtyku. Jeśli nie zostaną zachowane odpowiednie parametry, np. głębokości toru, może to ograniczyć liczbę jednostek wchodzących do portu w Szczecinie.

Tor wodny Szczecin-Świnoujście (do 1945 niem. Kaiserfarht) – stanowi sztuczną drogę wodną. Prowadzi od pławy podejściowej na kotwicowisku w Zatoce Pomorskiej przez Świnę w Świnoujściu, Kanał Mieliński, Kanał Piastowski, Zalew Szczeciński, Roztokę Odrzańską, Domiążę w Policach, Odrę Zachodnią do portu morskiego w Szczecinie.