70-letni obiekt groził zawaleniem, jeśli nie zostałby wyremontowany. Na jego przebudowę wydano ponad 90 mln zł. W zakresie prac poprawiona została wytrzymałość, stateczność i szczelność falochronu, uzupełniona została też konstrukcja żelbetowa. Falochron został podparty szczelną ścianą ze stalowych profili, które wbito od strony morza, i podwyższono o ponad 4 m.
Dzięki przebudowie falochron, dla którego wytyczono nowy tor wodny, zamontowano pływające znaki nawigacyjne i monitoring wejścia do portu, przyczyni się do znacznego zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa żeglugi.

Pierwotnie remont miał się zakończyć w kwietniu 2008 r., jednak główny wykonawca, niemieckie konsorcjum Wayss & Freytag Ingenieurbau AG - Colcrete von Essen GmbhH & Co KG, znacznie przekraczał terminy i została podpisana wumowa z nowym wykonawcą - Hydrobudową.

Nowy wykonawca znacznie szybciej skończył prace niż przewidywał harmonogram, a ponadto zaoszczędził około 5 mln zł, kupując tańsze materiały. Oszczędności wrócą do budżetu państwa.