Na początek działalności PeBeKa przypada odkrycie rud miedzi w rejonie Lubina i Sieroszowic, jak też rozpoczęcie budowy Zagłębia Miedziowego, które jest jednym z największych tego rodzaju przedsięwzięć w Europie.
   
Na początku firma działała pod nazwą Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń Rud Miedzi (PBKRM). Została utworzona w celu wykonywania robót górniczych w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. Wydobycie pierwszego kubła urobku z pilotażowego szybu L-III miało miejsce w listopadzie 1960 r.

Jakkolwiek w okresie pół wieku działalności firma kilkakrotnie zmieniała nazwę i strukturę funkcjonowania, to cały ten czas budowała Zagłębie Miedziowe oraz związaną z nim infrastrukturę.

W tym czasie wybudowano ponad 1000 km kopalnianych chodników, zgłębiono 29 górniczych szybów, a budowa trzydziestego włąsnie jest prowadzona w Łagoszowie Małym koło Głogowa. Dzięki jego budowie możliwy będzie dostęp do nowego obszaru górniczego (tzw. Głogów Głęboki Przemysłowy).

W dniach 23-24 kwietnia w sali im. J. Wyżykowskiego w siedzibie zarządu KGHM Polska Miedź odbędzie się sympozjum naukowe, podczas którego m.in. zostaną podsumowane doświadczenia PeBeKa w zakresie budownictwa górniczego i metropolitalnego.

Dorobek PeBeKa w liczbach obejmuje m.in.:
18 tuneli wybudowanych w ramach kontraktów zagranicznych,
18,6 km tuneli drogowych i kolejowych oraz 5,4 km tuneli metra w Warszawie,
29 górniczych szybów wybudowanych dla KGHM Polska Miedz S.A.,
100 km przenośników taśmowych zainstalowanych w miedziowych kopalniach,
500 km wybudowanych rurociągów o średnicach do 1200 mm,
754 m - głębokość szybu „Bolesław”, pierwszego zagłębionego przez firmę szybu na terenie Zagłębia Miedziowego,     1000 km wyrobisk chodnikowych w Zagłębiu Miedziowym,
1243 m - głębokość szybu R-11 (od rząpia do podstawy),
1245 m - długość najdłuższego, wykonywanego w jednym odcinku wschodniego tunelu metra warszawskiego B-12/13 między stacjami „Politechnika” i „Centrum”,
1345 m - długość tunelu warszawskiego metra - wschodni tunel B-18 między stacjami „Dworzec Gdański” i „Plac Wilsona”,
3000 m - długość tunelów Cheung Ching w Hongkongu,
27700 m - zbiorcza głębokość szybów w Zagłębiu Miedziowym,
400000 m2 - powierzchnia węzła komunikacyjnego „Młociny”  w Warszawie, obsługującego 20000 podróżnych dziennie,
700000 m3 - kubatura podziemnych komór wykonanych przez PeBeKa.