Konferencja została objęta patronatem przez: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Miasta Wrocławia, Dolnośląską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, Przewodniczącego Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk oraz J.M. rektorów Politechniki Wrocławskiej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. dwumiesięcznik „Geoinżynieria drogi mosty tunele” oraz portal inzynieria.com.

Krajowa Konferencja Mechaniki Gruntów i Inżynierii Geotechnicznej organizowana jest w trybie trzyletnim. Politechnika Wrocławska była gospodarzem tego spotkania po raz trzeci. W konferencji wzięło udział blisko 200 osób. Wśród uczestników, oprócz bardzo licznego grona pracowników naukowych instytutów badawczych i uczelni technicznych, znaleźli się również przedstawiciele firm prywatnych z branży geotechnicznej. 

Tegoroczna edycja – szesnasta, poświęcona była problemom geotechnicznym budowli wodnych i komunikacyjnych, co ściśle wiąże się ze specyfiką miasta i regionu. Przez Wrocław przepływa kilkanaście rzek, a nad większością z nich przerzucone są ciągi komunikacyjne. Największe i najważniejsze z mostów prowadzą szlaki drogowe i kolejowe przez główny nurt rzeki Odry i jej dopływy. We Wrocławiu występuje wiele konstrukcji hydrotechnicznych, tworząc tzw. Wrocławski Węzeł Wodny. Niektóre z tych budowli uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć podczas organizowanej w ramach opisywanego wydarzenia wycieczki statkiem. 

Obrady konferencji odbywały się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. W celu uporządkowania podzielono je na kilka sesji tematycznych. Jedna z nich poświęcona była modelowaniu i zagadnieniom teoretycznym w geotechnice. Referaty wygłaszane w trakcie jej trwania dotyczyły m.in. modelowania anizotropowych właściwości mechanicznych geomateriałów; bezpieczeństwa i niezawodności w geotechnice w odniesieniu do teoretycznych podstaw Eurokodu EC7.1; modelowania rozchodzenia się drgań powodowanych przez konsolidację dynamiczną w ujęciu MES. Kolejną sesję podporządkowano badaniom laboratoryjnym i badaniom in situ. Poruszane tu tematy dotyczyły np. wybranych kryteriów określania parametrów geotechnicznych czy zastosowaniu sztucznych sieci neuronowych w badaniach wybranych parametrów geotechnicznych.Podczas sesji poświęconej zagadnieniom geotechnicznym budowli wodnych i komunikacyjnych pojawiły się referaty związane z problemami geotechnicznymi posadowień obiektów infrastruktury transportu lądowego, czy wpływu geosyntetycznego zbrojenia na wydłużanie czasu użytkowania nawierzchni drogowych. Inny z paneli zorientowany był na badania i wykorzystanie geosyntetyków oraz materiałów antropogenicznych. Wygłaszane referaty dotyczyły m.in. wykorzystania badań geotekstyliów w projektowaniu budowli ziemnych czy wybranym zastosowaniom materiałów odpadowych w geoinżynierii. W trakcie sesji odbywających się w ramach V Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Geotechników omawiano np. takie kwestie jak: metodyka badań parametrów odkształceniowych gruntów spoistych w kolumnie rezonansowej; analiza zachowania się podłoża organicznego obciążonego etapowo budowanym nasypem; dyspersyjność gruntów stosowanych w uszczelnieniach budowli hydrotechnicznych; ocena stateczności skarp małych budowli ziemnych. 

Integralną częścią wrocławskiej konferencji były też sesje promocyjno-szkoleniowe firm oraz Forum Nauka – Praktyka pt. „Oryginalne Rozwiązania Praktyczne”. Dawały one możliwość dyskutowania nad problemami tak z praktycznego, jak i naukowego punktu widzenia oraz prezentowania funkcjonalnych rozwiązań oferowanych przez poszczególne firmy.

Jak zwykle, tego typu spotkania, podczas których stykają się ze sobą światy nauki i praktyki, są bardzo żywe i interesujące pod kątem podejmowanych dyskusji. Takie zderzenie dwóch ściśle uzupełniających się środowisk jest niezwykle cenne, gdyż tylko na gruncie współpracy oraz łączenia teorii z praktyką możliwe jest powstanie owocnych rozwiązań na przyszłość.

Kolejna, XVII Krajowa Konferencja Mechaniki Gruntów i Inżynierii Geotechnicznej planowana jest za trzy lata (2015 r.) w Łodzi. Na jej gospodarza Zarząd Polskiego Komitetu Geotechniki wybrał Politechnikę Łódzką.

 Zobacz fotogalerię