W Zagłębiu Miedziowym wykonywany jest szyb GG-1 (Kwielice), którego docelowa głębokość wyniesie około 1350 m. Trwa proces mrożenia górotworu, umożliwiający głębienie. Wyjątkowość tego przedsięwzięcia związana jest z tym, że „GG-1 będzie szybem o najgłębszej strefie zamrożenia i najgłębszym z dotychczas powstałych w Zagłębiu Miedziowym” - podaje Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa.
Fot. z archiwum PR time Rabiega Skórska Sp.j.
Przygotowania do rozpoczęcia procesu zamrażania górotworu trwają od dawna. W zeszłym roku wykonano 40 otworów mrożeniowych, do których wprowadzana jest specjalna solanka. Niedawno rozpoczęto rozruch stacji mrożeniowej, a do agregatów wprowadzono 1,8 t amoniaku nieodzownego w chłodzeniu. Na początku temperatura solanki wynosiła minus 15 stopni Celsjusza, a teraz jest dwukrotnie niższa.
„Budowa szybów z zastosowaniem technologii mrożenia górotworu jest specjalizacją PeBeKa, z powodzeniem stosujemy ją już od 50 lat przy budowie szybów dla KGHM Polska Miedź. (...) Metoda ta pozwala zabezpieczyć szyb przed zalaniem wodami gruntowymi i bezpiecznie przebić się przez warstwę wodonośną. GG-1 ma mieć docelowo ponad 1300 m, będzie szybem o rekordowo głębokiej strefie zamrożenia” - tłumaczy Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa.
Szyb GG-1 znajduje się w powiecie polkowickim, w gminie Grębocice. Oprócz tego szybu w Zagłębiu Miedziowym znajduje się trzydzieści innych, które umożliwiają dostęp do złóż rudy miedzi. Opisywany szyb o średnicy 7,5 m pozwoli na eksploatację pokładów zalegających poniżej poziomu 1200 m. Jego budowa rozpoczęła się w 2010 r. i ma potrwać w sumie siedem lat.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.