Przedstawione zostaną rozwiązania oparte na przykładach awarii skarp nasypów komunikacyjnych, budowli hydrotechnicznych i skarpy zlokalizowanej wzdłuż zbiornika wodnego. Główną przyczyną omawianych przykładów rozwoju procesów osuwiskowych na skarpach jest destabilizujący wpływ wód opadowych i roztopowych, a także stagnujących w pobliżu górnej lub dolnej krawędzi skarpy.

Podane zostaną zasady prawidłowego formowania nowo projektowanych budowli ziemnych oraz sposoby zabezpieczenia istniejących budowli zagrożonych osunięciem skarp. Przedstawione zostaną również typowe błędy w wykonawstwie, które skutkują w przyszłości awarią budowli ziemnej.

Od Redakcji: temat ten zostanie rozwinięty podczas III Konferencji „Geoinżynieria w budownictwie”, organizowanej w dniach 6–7 listopada 2013 r. w Sandomierzu. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu Konferencji oraz do rozważenia udziału w spotkaniu zaplanowanym jako platforma wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami instytucji naukowych, inwestorów, wykonawców, producentów, dostawców i projektantów.