W latach 1904–1914 zbudowano Kanał Panamski – jedną z najważniejszych dróg wodnych na świecie. Mierzący 80 km kanał łączy Ocean Atlantycki i Pacyfikiem. Rocznie korzysta z niego około 14 tys. statków.

Prace przy budowie Kanału Panamskiego rozpoczęto w 1879 r.
Pierwsze prace przy budowie kanału ruszyły w 1879 r. z inicjatywy Francuza, Ferdynanda de Lessepsa (twórcy Kanału sueskiego), jednak z powodu epidemii malarii i żółtej febry, która dziesiątkowała inżynierów i robotników (ponad 25 tys. ofiar), oraz wzrastających kosztów, budowę wstrzymano w 1889 r. Po kilku latach Amerykanie wydzierżawili od Panamy teren pod kanał i w 1904 r. rozpoczęto prace. Projekt zmodyfikowano i zwalczono choroby wśród pracowników. Dzięki temu możliwe było ukończenie budowy w 1914 r. Od tego czasu Strefa Kanału Panamskiego znajdowała się pod jurysdykcją amerykańską, zaś teren ten przekazano Panamie dopiero w 1999 r.
Po wybudowaniu kanał zyskał miano „inżynierskiego cudu XIX w.”, gdyż dzięki niemu, aby przedostać się z Atlantyku na Pacyfik, nie trzeba już było opływać całej Ameryki Południowej – taka podróż zajmowała kilka tygodni. Kanał stanowił przykład najnowocześniejszej technologii i wygranej walki człowieka z bezwzględną naturą. Od 100 lat, czyli od kiedy kanałem przepłynął pierwszy statek, jest on bardzo ważnym ogniwem handlu międzynarodowego.
Rozbudowa Kanału Panamskiego
W Panamie od 2007 r. realizowany jest projekt mający na celu dwukrotne zwiększenie przepustowości kanału. Dzięki temu będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu dróg wodnych na świecie. Bez inwestycji w ciągu kilku lat stałby się jedynie reliktem przeszłości
Kanał Panamski rozciąga się na przestrzeni około 80 km pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Spokojnym. Rocznie przepływa nim około 14 tys. jednostek (w 1914 r. – mniej niż 2 tys.), transportujących miliony ton towarów (w 2011 r. 322 mln tzw. „Panama Canal tons”. 1 tona PC=100 ft3=2,8317 m3). Jest to jedna z najbardziej uczęszczanych dróg wodnych świata. Działa 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Zarządza nim The Panama Canal Authority.
Usytuowanie kanału jest bardzo ważne pod względem strategicznym i ekonomicznym. Jest on źródłem ogromnych dochodów Panamy – jednostki płacą za tranzyt średnio około 100 tys. USD. Transport przez kanał stanowi około 5% światowego handlu. Jeśli nie pojawią się żadne przeszkody, transport przez kanał zajmuje około 8–10 godzin (bez uwzględniania czasu na zakotwiczenie). Z powodu dużego natężenia ruchu coraz częściej zdarza się, że trasa jest zakorkowana, a małe odległości pomiędzy statkami stanowią dla nich zagrożenie.
W efekcie realizowanego projektu przepustowość kanału zostanie zwiększona dwukrotnie, a drogą tą będą mogły pływać największe jednostki kontenerowe świata.
Planowano, że rozbudowa zakończy się w tym roku, jednak nie wiadomo, czy prace uda się zrealizować nawet w przyszłym roku. Wykonawca domaga się zwiększenia wydatków na konieczne, ale nieprzewidziane wcześniej prace.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.