Wśród głównych działań w zakresie odtworzenia wspomnianej drogi wodnej wymienia się: „ratyfikowanie Konwencji AGN, przyjęcie programu rozwoju transportu uwzględniającego żeglugę śródlądową w klasie IV Warszawa–Gdańsk na szczeblu co najmniej rządowym, wykonanie studium wykonalności z uwzględnieniem ochrony przed powodzią, poprawa stosunków wodnych, energetyki, turystyki wodnej” – podaje w komunikacie Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Urzędnicy rozważają realizację części zadań w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

4 września odbędzie się spotkanie przedstawicieli konsorcjum działającego w ramach współpracy polsko-holenderskiej na rzecz rozwoju drogi wodnej E40.

Na 5 września zaplanowano warsztaty terenowe na pokładzie statku płynącego z Nieszawy do Grudziądza. W trakcie tego spotkania ma być podpisany ,,List intencyjny w sprawie współpracy przy aktywizacji gospodarczej wzdłuż Międzynarodowej Drogi Wodnej E-40”, obejmujący województwa: mazowieckie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie i kujawsko-pomorskie.