W grudniu 2014 r. zakończyła się realizacja zadania pn. „Budowa mostu na rzece Dunajec łączącego Łazy Brzyńskie z Kadczą w zamian za stabilizację osuwiska na drodze nr 291631 na Łazy Brzyńskie w m. Obidza”.
Fot. P.I. IMB-Podbeskidzie sp. z o.o.
Po zakończeniu realizowanej inwestycji, należało usunąć rury stalowe o średnicy 355 mm, ściance o grubości 10 mm oraz długości od 6 do 8 m, które zostały wbite w dno rzeki i stanowiły tymczasowe podparcie rusztowań wykorzystanych do budowy przęsła łukowego mostu. Łącznie wbito 84 szt. rur dla 5 podpór tymczasowych po 16 szt. Do ich demontażu, z uwagi na brak możliwości ich usunięcia metodami tradycyjnymi, został wykorzystany Wibromłot firmy Movax zamontowany na koparce. Prace te zostały wykonane w dniach 15-18 grudnia 2014 r.
Prace zostały zrealizowane w ramach zadania pn. „Budowa mostu na rzece Dunajec łączącego Łazy Brzyńskie z Kadczą w zamian za stabilizację osuwiska na drodze nr 291631 na Łazy Brzyńskie w m. Obidza wraz z projektem połączenia z drogą wojewódzką nr 969 Nowy Targ – Stary Sącz oraz drogą powiatową nr 1537K Gołkowice Górne – Łazy Brzyńskie”.
Charakterystyka obiektu
Obiekt, udostępniony mieszkańcom 23 grudnia 2014 r., został przeprowadzony ponad doliną rzeki Dunajec. Główne przęsło nurtowe wykonano jako ustrój łukowy z jazdą dołem. Przęsło to stanowi betonowy sprężony ustrój rusztowy (złożony z dwóch głównych dźwigarów skrajnych oraz poprzecznic z płytą pomostową). Całość konstrukcji podwieszona jest do łuku żelbetowego za pomocą prętów ze stali wysokiej wytrzymałości, mocowanych do dźwigarów pomostu. Końce pomostu oparte zostały na żelbetowych filarach poprzez łożyska. Dojazdy do przęsła nurtowego stanowią estakady wykonane jako ciągłe monolityczne ustroje płytowe, oparte na filarach żelbetowych. Przęsła skrajne znajdujące się przy DW i DP oparto na monolitycznych żelbetowych przyczółkach.
Most ma dwa pasy ruchu o szerokości 2,27 m każdy oraz chodnik szerokości 1,5 m.
Generalnym wykonawcą inwestycji była firma P.I. "IMB-Podbeskidzie" sp. z o.o.
Wibromłot firmy Movax, zastosowany do usuwania tymczasowego podparcia mostu, został zakupiony w firmie Michał Adamiecki AM-TEC Engineering.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.