Podczas Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie", która odbędzie się w Krakowie w dniach 4-5 listopada, dr hab. inż. Maciej Kordian Kumor, prof. UTP z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zaprezentuje wybrane spośród charakterystycznych typowe przykłady uszkodzeń i awarii obiektów: liniowych oraz kubaturowego, które wynikały z następstw błędnego lub niewłaściwie przeprowadzonego, w stosunku do rzeczywistych potrzeb projektowych i wykonawczych, rozpoznania podłoża gruntowego lub zadziałania znanych czynników losowych.

Wybrane obiekty liniowe to obwodnice miast, zlokalizowane w kilku formacjach geologicznych o silnym zróżnicowaniu geotechnicznym bez wykonania nawet podstawowego zakresu badań. W obydwu przypadkach część stropowa podłoża, poniżej osadów kulturowych, zbudowana była z nasypów antropogenicznych. Strefa pod nasypami budowlanymi wykształcona została jako warstwa osadów zastoiskowych namułów organicznych i torfów, lokalnie gytii, o zróżnicowanej miąższości i rozprzestrzenieniu. Grunty te w podłożu drogowym pasa drogowego nie zostały rozpoznane właściwie i usunięto je z różną skutecznością w trakcie prac ziemnych przy budowie korpusu. Po oddaniu obwodnicy do użytkowania stwierdzono prawie natychmiast uszkodzenia jezdni o charakterze odkształceniowym podłoża gruntowego.

Przy pomocy dodatkowych weryfikacyjnych badań geotechnicznych (CPTU, DMT) ustalono, że przyczyny deformacji niwelety i uszkodzenia obwodnicy są związane z trwającą konsolidacją gruntów organicznych bardzo ściśliwych, spowodowaną m.in. trwałą inwersją kierunku i zmianami poziomu wód gruntowych, rozwojem ciśnienia spływowego, przy znaczącej ingerencji czynnika ludzkiego. Rola czynnika ludzkiego była zasadnicza i doprowadziła do pominięcia, w przygotowaniu inwestycji, właściwego rozpoznania geologiczno-inżynierskiego podłoża. Brakło na etapie wyboru i realizacji tras wystarczających motywów inwestora do niezbędnej analizy geotechnicznej.  Podobne problemy dotyczące zaniechań geotechnicznych w procesie realizacji obiektów liniowych zostaną przedstawione na innych przykładach o odmiennej charakterystyce skutków.

Analizowano obiekt kubaturowy kategorii geotechnicznej III, do którego wykonano wzorowe rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych. Mimo co najmniej dobrego poziomu rozpoznania warunków geotechnicznych, w tym opracowany właściwie projekt geotechniczny, odnotowano znaczące opóźnienia w harmonogramie realizacji inwestycji z powodu uaktywnienia się losowych skutków procesów hydrodynamicznych.  Osady pylaste i piaski drobne w stanie luźnym poniżej poziomu posadowienia uległy wielkoobszarowej destrukcji w podłożu głębokiego odwadnianego wykopu, co wywołało drastyczną utratę nośności podłoża, prowadzącą do awarii fundamentów w toku realizacji.

 

Więcej o Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie"