Pale i kolumny przemieszczeniowe wkręcane, dzięki swojej efektywności ekonomicznej, są coraz powszechniej stosowane w fundamentowaniu głębokim obiektów budowlanych i w technikach wzmacniania słabego podłoża gruntowego. Wykonawstwo i projektowanie tego rodzaju pali i kolumn są jednak procesami złożonymi i często sprawiającymi trudności. Między innymi dlatego technologia oraz współpraca z podłożem gruntowym pali i kolumn przemieszczeniowych wkręcanych są od ponad 20 lat przedmiotem ciągłych badań i analiz naukowych oraz prac rozwojowych. Ich efektem są m.in. pojawiające się coraz to kolejne odmiany świdrów drążących.
Podczas Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie", która odbędzie się w Krakowie w dniach 4-5 listopada, dr hab. inż. Adam Krasiński z Politechniki Gdańskiej scharakteryzuje niektóre zagadnienia związane z problemami wykonawczymi pali i kolumn przemieszczeniowych wkręcanych, poparte przykładami z praktyki. Zaprezentowana zostanie również autorska metoda prognozowania nośności pali i kolumn typu SDP i SDC w gruntach niespoistych nawodnionych oraz metoda prognozowania oporów wkręcania świdrów SDP w podłoże gruntowe. Oba sposoby obliczeniowe mają charakter empiryczny i bazują bezpośrednio na wynikach badań CPT podłoża gruntowego.
Materiał przedstawiony w referacie będzie owocem wielu doświadczeń praktycznych autora oraz obszernych badań i analiz przeprowadzonych w ramach projektu badawczego habilitacyjnego nr N N506 432936, finansowanego przez MNiSW i zrealizowanego w latach 2009 - 2011.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.