Ścianki szczelne, rozumiane jako funkcja „szczelnej” obudowy głębokich wykopów pozwalają na znaczące ograniczenie lub wyeliminowanie napływu wody. Praktycznie niezależnie od zastosowanej technologii, grodzice stalowe, pale lub kolumny (DSM, jet-grouting), sekcje ścian szczelinowych lub CSM, ścianki zabezpieczać mają przed napływem bocznym i, przez wydłużenie drogi filtracji, napływem od strony dna wykopu.

Pierwszy cel osiąga się przez odpowiednią jakość zamków, sieczność pali i szczelność złącz międzysekcyjnych. Napływ „od dna” ogranicza się poprzez odpowiednią długość ścianek (pogrążenie do gruntów „nieprzepuszczalnych”) lub wykonanie dodatkowego korka poniżej dna wykopu. W każdym przypadku należy rozważyć, jaki wpływ będą miały prowadzone prace na zmianę stosunków gruntowo-wodnych na terenie realizacji inwestycji w długim horyzoncie czasowym.
Tematyka wydaje się być aktualna, zwłaszcza ze względu na realizację kolejnych spektakularnych projektów obiektów „podziemnych”, takich jak muzea, sale koncertowe, dworce, stacje metra i galerie handlowe. Jakkolwiek sens techniczny wielu z tych inwestycji (poza metrem rzecz jasna) może być uznany za dyskusyjny, to kompetencje i potencjał firm wykonawczych pozwalają już na ich realizację. Problemem pozostaje każdorazowo wybór stosownej technologii do każdego zadania – jest źle, gdy podstawowe kryterium stanowi doraźna cena rozwiązania bez uwzględnienia długofalowych konsekwencji poczynionego wyboru.
Podczas Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie", która odbędzie się w Krakowie w dniach 4-5 listopada dr inż. Jarosław Rybak z Politechniki Wrocławskiej na konkretnych przykładach przedstawi problemy i konsekwencje związane z wyborem różnych technologii. Omówi przykłady głębokich wykopów i problemów, jakie sprawia woda gruntowa, zarówno na etapie wykonywania obudowy, głębienia wykopu (ryzyko wyłamania dna), jak i po zakończeniu robót budowlanych, co związane jest z zakończeniem pompowania i powrotem (lub nie) do warunków wodnych sprzed rozpoczęcia inwestycji.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.