Tegoroczna, 39. edycja wydarzenia odbyła sie w hotelu STOK w Wiśle, położonym w malowniczej dolinie Jawornik w Beskidzie Śląskim. Celem konferencji była wymiana doświadczeń przedstawicieli nauki i praktyki, uaktualnienie i pogłębienie posiadanego zasobu wiedzy oraz prezentacja aktualnych problemów mechaniki górotworu i geoinżynierii.

Tematyka konferencji skupiona była wokół następujących zagadnień:

  • aktualne problemy geoinżynierii;
  • nowe techniki i technologie w geoinżynierii;
  • stateczność wyrobisk górniczych i budowli geotechnicznych;
  • budownictwo podziemne i tunelowanie;
  • mechanika górotworu w badaniach laboratoryjnych i kopalnianych;
  • stateczność skarp i zboczy;
  • zagrożenia dynamiczne w górnictwie i geotechnice;
  • modelowanie ośrodka skalnego i gruntowego;
  • obudowa wyrobisk górniczych;
  • fundamentowanie, zbrojenie gruntów;
  • laboratoryjne i polowe badania skał i gruntów.

 

Konferencja rozpoczęła się od panelu dyskusyjnego „Złoty pociąg – prawda czy fikcja”. Następujące po nim wystąpienia prelegentów zebrano w następujące sesje: „Badania ośrodków gruntowych”, „Możliwości wykorzystania odpadów górniczych i energetycznych w budownictwie inżynieryjnym”,  „Nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego w drogownictwie”, „Zagadnienia geomechaniczne w górnictwie miedziowym”, „Zagadnienia geomechaniczne w górnictwie węglowym” oraz „Mechanika skał i powłoki betonowe”. Łącznie podczas sześciu sesji odbyło się 60 wystąpień.

Nie sposób wymienić wszystkich tematów poruszanych podczas tegorocznej edycji konferencji, jednak znalazły się wśród nich takie zagadnienia, jak np.: technologie hybrydowe w geoinżynierii; budowa zbiornika wodnego w pasie 50 m od stopy wału; identyfikacja pola losowego dla gruntów zwałowych; uboczne produkty spalania (UPS) w budownictwie; wybrane kierunki wykorzystania popiołów lotnych w górnictwie i geoinżynierii; nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego w drogownictwie; badania geofizyczne w rozpoznaniu budowy geologicznej dla budownictwa drogowego czy satelitarna interferometria radarowa jako metoda identyfikacji pionowych przemieszczeń powierzchni terenu.

W trakcie kilkudniowego spotkania nie zabrakło również uroczystych kolacji czy spotkań przy grillu, które stanowiły przyjemne zwieńczenie każdego dnia konferencji, wypełnionego sesjami naukowymi i były nierzadko miejscem mniej formalnych dyskusji branżowych. Uczestnicy mogli też wybrać się na wycieczkę technologiczną na zaporę Wisła Czarne oraz wziąć udział w zawodach sportowych.

Konferencja wypełniona była bogatymi treściowo wykładami i sesjami naukowymi na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Zimowa Szkoła jak zawsze została zorganizowana perfekcyjnie i skupiała się na ważnych tematach dla szeroko rozumianych zagadnień mechaniki górotworu i geoinżynierii. Już teraz zapraszamy na 40. edycję Zimowej Szkoły Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii, którą zorganizują w 2017 r. przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej.

Zobacz fotogalerię z Zimowej Szkoły