Spółka Keller wykonuje w Zabrzu na zlecenie Budimex SA pale CFA o średnicy 650 i 800 mm i długościach od 10 do 24,5 m.
Budowa fundamentów elektrociepłowni w Zabrzu. Fot. mat. pras.
Fundamenty nowego zakładu będą się opierały na 335 betonowych palach, a łącznie w ramach budowy wykorzystane zostanie ponad 4400 ton stali i 19 000 m3 betonu – podaje Fortum.
Prace realizowane są w ramach budowy elektrociepłowni, którą buduje Fortum. Nowa jednostka ma zacząć działać w 2018 r. Zakład będzie produkował ciepło (730 GWh) dla 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu. Możliwości produkcyjne wyniosą 225 megawatów (MW) mocy zainstalowanej w paliwie.
Jak powiedział Mikael Lemström, prezes Fortum Power and Heat Polska, nowa elektrociepłownia w Zabrzu stanowi kluczowy element naszego planu inwestycyjnego dla Śląska, którego wartość do 2022 r. przekroczy miliard złotych. W miejsce wysłużonego zakładu mieszkańcy zyskają wydajne źródło ciepła, którego wykorzystanie pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w regionie. Ponadto nowoczesna elektrociepłownia zapewni im pewne i bezpieczne dostawy ciepła sieciowego w długiej perspektywie.
Węgiel i paliwa alternatywne
Nowa siłownia będzie opalana węglem i paliwem alternatywnym (RDF – Refuse Derived Fuel) z możliwością spalania biomasy oraz miksu tych trzech paliw. Zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, co przełoży się na ograniczenie emisji CO2 i innych szkodliwych substancji – podaje inwestor.
Nowy odcinek sieci ciepłowniczej
Ciepło z nowego zakładu będzie docierać do Zabrza i Bytomia. Wiąże się to z koniecznością budowy do końca 2018 r. odcinka sieci ciepłowniczej o długości około 10 km. Ciepłociąg połączy elektrociepłownię z bytomską siecią. Obecnie trwa wybór wykonawcy tego zadania.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.