Słabe wyważenie maszyn, podłoże o nieodpowiedniej sztywności czy błędy operatorów maszyn są najczęstszymi przyczynami wypadków, do których dochodzi na budowach – mówił dr hab. Inż. Andrzej Truty prof. PK z Politechniki Krakowskiej podczas VI Konferencji „Geoinżynieria w budownictwie”.

O sprawach bezpieczeństwa rozmawiali również eksperci zgromadzeni na panelu dyskusyjnym. Na budowach realizowanych w całym kraju na przestrzeni ostatnich lat zaszła widoczna zmiana, coraz większą uwagę przywiązuje się do kwestii bezpieczeństwa. Dzięki dużym firmom, dla których stosowanie standardów BHP stało się już normą, te małe, działające na terenie całego kraju, wiele się uczą – mówił Jacek Skowronek z firmy Menard Polska sp. z o.o.

O bezpieczeństwo na budowach dba się z kilku powodów: ekonomicznych, prawnych, ale przede wszystkim ze względów społecznych – powiedział Sebastian Lewiński, Warbud SA

Inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa 

Instytucją na co dzień zajmującą się poprawą bezpieczeństwa na budowach jest Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, które zrzesza firmy budowlane działające w kraju. Celem jego powstania była m.in. poprawa bezpieczeństwa na budowach w Polsce oraz wyeliminowanie wypadków, w tym przede wszystkim wypadków śmiertelnych.

Wśród dokonań Porozumienia wymienić należy m.in.: ujednolicenie zapisów umownych, stworzenie instrukcji bezpiecznego wykonywania prac, prowadzenie szkoleń informacyjnych przed rozpoczęciem robót, a także szkolenia okresowe.

Podobne cele wyznaczyło sobie Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych, które m.in. przygotowuje specyfikacje techniczne.


Czytaj więcej na temat VI Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie" >>>