W dniu 5 kwietnia 2017 r. na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbyła się Sesja Jubileuszowa pt.: „Analizy i doświadczenia w geoinżynierii”, poświęcona obchodom 80-lecia urodzin prof. Macieja Gryczmańskiego. Uroczystość jubileuszowa zgromadziła ponad 100 osób – profesorów, doktorów, wychowanków Jubilata z 26 różnych ośrodków naukowych. Polskie środowisko geotechniczne miało swoje spotkanie w ośrodku gliwickim, w Katedrze Geotechniki i Dróg na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej.
Fot. Politechnika Śląska
Wśród gości znaleźli się przedstawiciele następujących ośrodków: Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Głównego Instytutu Górnictwa, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Instytutu Budownictwa Wodnego PAN, Instytutu Techniki Budowlanej w Katowicach, Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Politechnik: Białostockiej, Gdańskiej, Koszalińskiej, Krakowskiej, Łódzkiej, Opolskiej, Poznańskiej, Świętokrzyskiej, Warszawskiej, Wrocławskiej i Śląskiej.
W ręce uczestników Sesji Jubileuszowej oddano monografię, na którą składają się prace naukowe pracowników i doktorantów Katedry Geotechniki i Dróg Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej, jak również prace autorów, których działalność naukowo-badawcza związana jest bezpośrednio z zagadnieniami geotechnicznymi. Monografia pt.: „Analizy i doświadczenia w geoinżynierii” została wydana z okazji jubileuszu 80. urodzin prof. Macieja Gryczmańskiego – Mistrza i Nauczyciela Geomechaniki oraz Geoinżynierii.
Prof. Gryczmański w ciągu swojej pracy naukowo-badawczej łączył nieustannie swoją wiedzę z praktyką inżynierską. Nieprzerwanie współpracował z licznymi uniwersytetami w kraju i zagranicą, jak również z wieloma przedsiębiorstwami i biurami projektowymi. Kierowana przez Jubilata firma „GEOCONSULTING” uczestniczyła w wielu ważnych przedsięwzięciach inwestycyjnych na Śląsku. Niewątpliwie zasłynął on jako pionier w praktycznych zastosowaniach kolumn kamiennych wykonywanych techniką wymiany dynamicznej, jak również propagator metod wzmacniania słabego podłoża gruntowego pod wieloma obiektami kubaturowymi i liniowymi. W monografii znalazło swoje miejsce kalendarium z życia Jubilata wraz z listą osób, dla których prof. Maciej Gryczmański był promotorem rozprawy doktorskiej.
Ołówek katedralny dla Jubilata
Polskie środowisko geotechniczne zawsze postrzegało i nadal postrzega go jako osobę niezwykle życzliwą dla drugich, otwartą, ciepłą, przyjazną, z wielkim poczuciem humoru oraz dystansem do samego siebie. Profesor nigdy nie szczędził czasu i energii na rozmowy na tematy naukowe, zawodowe, ale również na to, aby udzielać dobrych, życiowych rad swoim przyjaciołom, znajomym i młodszym pracownikom nauki.
Podczas Sesji Jubileuszowej swoje wystąpienia mieli:
• dr hab. inż. Joanna Bzówka, prof. Pol. Śl. – „Kalendarium z życia Jubilata – Budowlańca, Geotechnika, Naukowca, Dydaktyka, Przyjaciela”;
• dr hab. inż. Jędrzej Wierzbicki, prof. UAM; Prof. zw. dr hab. inż. Zbigniew Młynarek – „Koncepcja wykorzystania metod statystycznych w dokumentowaniu geotechnicznym z zastosowaniem badań in situ”;
• dr hab. inż. Marcin Cudny – „Anizotropia sztywności gruntu ziarnistego w zakresie małych odkształceń – porównanie eksperymentalnych i numerycznych obwiedni odpowiedzi”;
• dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW – „Możliwości weryfikacji parametrów gruntu oraz modelu numerycznego na podstawie wyników monitoringu geotechnicznego”.
Patronat nad seminarium geotechnicznym, poświęconym 80. rocznicy urodzin ptof. Macieja Gryczmańskiego objęli: prof. dr hab. inż. Alojzy Szymański – Prezydent Polskiego Komitetu Geotechniki oraz dr hab. inż. Andrzej Truty, prof. PK – Przewodniczący Sekcji Geotechniki i Infrastruktury Podziemnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.
Wsparcia finansowego Sesji Jubileuszowej udzielili: Menard Polska sp. z o.o. oraz Polbud Pomorze sp. z o.o.
Z okazji pięknego jubileuszu życzymy Dostojnemu Jubilatowi nieustannej pogody ducha, dobrego zdrowia, sił, zapału, wielu ciekawych pomysłów, radości myślenia, triumfu zrozumienia, ostrości spojrzenia, sięgania po nowe odkrycia oraz radości tworzenia. Dziękujemy również za poświęcony czas, siły, energię, dobre rady, a także za to, że był dla nas Nauczycielem, i to Najlepszym, bo, jak twierdził Platon, najlepszy jest ten nauczyciel, który ucząc, potrafi tchnąć przyjemność w dusze uczniów, a nam wszystkim – uczniom prof. Gryczmańskiego – nieustannie towarzyszy przyjemność bycia geotechnikami.
Przeczytaj także: Palowanie na budowie mostu w Rudniku nad Sanem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.