Umowę na unijne dofinansowanie przedsięwzięcia pn. „Modernizacja śluz odrzańskich na Kanale Gliwickim, na odcinku w zarządzie RZGW Gliwice – przystosowanie do III klasy drogi wodnej – Etap II” podpisano w grudniu. Wartość inwestycji to ponad 110 mln zł, a dofinansowanie UE wyniesie prawie 94 mln zł. 

II etap projektu będzie realizowany w latach 2017-2020. Modernizacje przejdą śluzy Kanału Gliwickiego w Sławięcicach i Nowej Wsi, położone na terenie woj. opolskiego. 

- Wyremontowane zostaną awanporty, w których m.in. powstaną nowe pomosty, punkty poboru wody i prądu dla jednostek korzystających z Kanału Gliwickiego. Na głowach górnej i dolnej wyremontowane i zrekonstruowane będą betony, remont przejdą też budynki sterowni, zarówno w części podziemnej, jak i nadziemnej, oraz urządzenia mechaniczne i elektryczne napędowe wrót - wyjaśnia Linda Hofman, rzecznik prasowy Regionalnego Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Z kolei prace naprawcze zostaną wykonane w budynkach maszynowni. 

Kompleksowe roboty będą dotyczyły komór śluz: wyremontowane zostaną dna komór, stalowe ściany, wzmocniony będzie grunt wzdłuż ścian śluz. Także wrota wraz z osprzętem na każdej śluzie będą nowe. Po zakończeniu modernizacji nowe będzie też oświetlenie obiektów – stare i wysłużone zastąpią energooszczędne lampy LED. 

- W czasie modernizacji powstanie nowy kanał obiegowy, możliwe będzie śluzowanie oszczędnościowe. W projekcie znalazły się też nowe budynki socjalne dla obsługi śluz oraz niektóre drogi i nawierzchnie na terenie obiektów - tłumaczy rzecznik.  

Dotychczas, w ramach trwającego jeszcze I etapu, zakończono prace na śluzach Rudziniec i Kłodnica, kontynuowane są zaś na obiektach w Łabędach i Dzierżnie. 

Projekt modernizacji śluz odrzańskich ma na celu poprawę stanu technicznego śluz i niezawodność funkcjonowania urządzeń, zwiększenie możliwości przewozowych, wzrost bezpieczeństwa ruchu na Kanale Gliwickim, oszczędne gospodarowanie wodą, poprawę warunków środowiska naturalnego poprzez zastąpienie transportu drogowego transportem wodnym oraz stworzenie warunków dla wzrostu konkurencyjności regionu i podniesienie jego atrakcyjności inwestycyjnej. Całość prac będzie prowadzona w taki sposób, by nie uniemożliwiać żeglugi.

Kanał Gliwicki budowano w latach 1934-1938 w miejsce istniejącego od początku XIX w. Kanału Kłodnickiego. Jest drogą wodną łączącą rzekę Odrę z Gliwicami w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Jego długość to 40,6 km, a maksymalna głębokość wynosi 3,50 m. Zaczyna się w Kędzierzynie-Koźlu na 98. kilometrze Odry, natomiast kończy w basenie Portu Gliwice. Przebiega przez województwa opolskie i śląskie. Śluzami został podzielony na sześć odcinków: Kłodnica, Nowa Wieś, Sławięcice, Rudziniec, Dzierżno i Łabędy.

II etap projektu poprzedza planowane prace w zakresie koryta żeglugowego i modernizacji urządzeń towarzyszących, zapewniających funkcjonowanie szlaku żeglugowego.

W październiku 2016 r. podpisano list intencyjny ws. współpracy na rzecz stworzenia warunków wykorzystania możliwości żeglugowych Odrzańską Drogą Wodną, której częścią jest Kanał Gliwicki. Chodzi o transportu węgla z kopalń śląskich - do elektrowni w Opolu. List podpisał m.in. wicepremiera Mateusz Morawiecki.

Przeczytaj także: Zakończył się pilotażowy rejs barki do Warszawy