Celem prac było przede wszystkim zwiększenie przepustowości Wrocławskiego Węzła Wodnego, do takiego poziomu, by był w stanie przyjąć falę powodziową o wielkości 3600 m3 na sekundę, czyli zbliżonej do tej, która wystąpiła podczas powodzi stulecia w 1997 r.

Dzięki powstałemu przelewowi Odra–Widawa będzie można w trakcie wielkich powodzi na Odrze w sposób kontrolowany przerzucać część wód powodziowych rzeki Odry do doliny Widawy, chroniąc w ten sposób wrocławską aglomerację miejską przed zalaniem – czytamy w komunikacie firmy Skanska, która odpowiedzialna była za modernizację obwałowań Widawy.

Remont mostów

W ramach inwestycji modernizację przeszedł most Krzywoustego oraz Strachociński. Mosty Bolesława Krzywoustego (południowy i północny) zostały rozebrane, a w ich miejscu powstały nowe. Całkowita długość obiektów to ponad 130 metrów, a ich szerokość to ponad 36 metrów. Rozebrany został także żelbetowy trójprzęsłowy most Strachociński. Nowa konstrukcja jest niemal dwa razy dłuższa. Oba mosty są już w pełni przejezdne – tłumaczy Wojciech Kowalczyk, menadżer projektów firmy Skanska.

Dodatkowe ścieżki rowerowe

Co ciekawe inwestycja pełni również funkcję komunikacyjną. Wybudowane w jej ramach drogi mają zapewniać dostęp służbom prowadzącym przeglądy obiektów hydrotechnicznych. Na co dzień z kolei dostępne są dla mieszkańców jako ścieżki rowerowe i piesze szlaki o łącznej długości 16 km.

Inwestycja realizowana była na zlecenie Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Przypominamy, że to już trzeci projekt, który Skanska zrealizowała w ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. Wcześniej przeprowadziła modernizację ośmiu odcinków obwałowań przeciwpowodziowych Odry poniżej Wrocławia (17 km) i obwałowań Kotowice Siedlce (22 km).

Przeczytaj również: "Budowa Zbiornika Świnna Poręba. Jak to się zaczęło?"