W ramach prac weryfikowana jest mapa, na podstawie której wyznaczane są granice obszarów regionów wodnych i dorzeczy. Mapa Podziału Hydrograficznego Polski w skali 1:10000 (MPHP10) przedstawia dane hydrograficzne i jest wykorzystywana w całym kraju w planowaniu przestrzennym, kształtowaniu i ochronie środowiska.

Projekt zakłada także opracowanie baz danych, które obejmą wykazy obszarów wodnych chronionych, oraz programu przywrócenia wodom ich naturalnego stanu. Dodatkowo, ustalone zostaną cele środowiskowe dla wód powierzchniowych i podziemnych (zgodnie z wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej) oraz informacje o ryzyku ich nieosiągnięcia.

Do aktualizacji wykorzystywane są także dokumenty dotyczące m.in. metod szacowania minimalnych ilości wód w rzekach, które są konieczne dla zachowania dobrego stanu środowiska, wartości, jakie powinny osiągać wskaźniki jakości wód, a także wpływ człowieka na środowisko wodne.


Cały projekt – warty 44 mln zł – dofinansowany jest ze środków unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Wysokość dotacji to 37,5 mln zł. Dokument ma być opracowany do 22 grudnia 2021 r.

Konieczność aktualizacji planów wynika z regulacji unijnych. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. muszą one być weryfikowane co sześć lat. W Polsce po raz pierwszy plany zostały opracowane w 2009 r., a ich pierwsza aktualizacja została przyjęta przez Radę Ministrów w październiku 2016 r. Obecnie jest ona oceniana przez Komisję Europejską.

Nowy plan gospodarowania wodami dla Polski do końca br. Przygotowuje Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW). Od 1 stycznia br. za projekt odpowiadać będzie nowo powołana w celu zarządzania gospodarką wodną w Polsce spółka – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Przeczytaj także: Tak będą pracować Wody Polskie