Z kolei Radio Gdańsk podało, że stopień wodny w Tczewie zostanie wybudowany na południe od mostu przez Wisłę w ciągu drogi krajowej nr 22. W ramach tej inwestycji powstaną elektrownia wodna, śluza dla jednostek pływających, przepławki dla ryb oraz kanał obejścia.

Jeśli chodzi o wspomniane Siarzewo, projekt zakłada budowę stopnia wodnego, jazu o 15 przęsłach, elektrowni wodnej o mocy około 80 MW, śluzy żeglownej z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryta obejścia stopnia, dwóch przepławek dla ryb oraz urządzeń do spływu ryb w dół rzeki. Budowa stopni ma m.in. zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

Stopień wodny Siarzewo będzie wyposażony w elektrownię o mocy około 80 MW, co umożliwi produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła i zapewnienie energii elektrycznej niezbędnej do rozruchu elektrowni systemowych dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji tzw. blackoutu – mówił niedawno Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.


Oba planowane stopnie to elementy systemu kaskad złożonego z dziewięciu stopni w dolnym biegu Wisły, który ma powstać do 2030 r., kosztem około 20 mld zł. Na razie postanowiono o inwestycjach w Tczewie i Siarzewie.

Decyzje o budowie tego typu obiektów podejmuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – inwestycje mają także znaczenie pod kątem planów przywrócenia żeglowności na Wiśle, bo docelowo główne szlaki wodne w Polsce mają mieć IV klasę żeglowności, która pozwala na żeglugę statkom i barkom o zanurzeniu do 250 cm przez 240 dni w roku.

Przeczytaj także: Polskie drogi wodne zostaną włączone do europejskiej sieci