Warte ponad 3,5 mln zł przedsięwzięcie obejmować ma m.in. opracowanie dokumentacji i projektu (we współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków), przygotowanie dojazdu wraz z przeprawą przez rzekę, konserwację zabytkowego portalu wylotu sztolni oraz rekonstrukcję historycznej obudowy sztolni. Na czas robót konieczne będzie także wykonanie bajpasu, który przekieruje wodę płynącą ze sztolni. Obecnie bowiem jej wody podziemne wpływają do tzw. roznosu i po kilkuset metrach łączą się z rzeką Dramą.

W ramach projektu zdemontowany i zakonserwowany zostanie także zabytkowy portal Brama Gwarków.

Jak przypomina Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT), lider projektu, sztolnia Fryderyk, na której na 600 m zorganizowana jest turystyczna Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, powstała w lipcu 1834 r., a jej długość to prawie 17 km. Zawalisko na końcowym jej odcinku pojawiło się w 2008 r. Od tamtej pory Stowarzyszenie starało się o środki finansowe na rozwiązanie problemu.

W realizację przedsięwzięcia, oprócz SMZT, zaangażowane jest także Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które jest administratorem końcowego odcinka sztolni między szybem Ewa a wylotem. Wraz z włodarzami Zabrza i woj. śląskiego będzie odpowiadać za aspekty techniczne utrzymania przedmiotu projektu.

Przeczytaj także: Oświęcim: kolejne prace przy wzmacnianiu wzgórza zamkowego