W Zabrzu miała miejsce symboliczna inauguracja drogi wodnej przeprowadzonej pod XIX-wieczną sztolnią. Właściwe otwarcie atrakcji turystycznej nastąpi za kilka miesięcy. Aktualnie trwają tam jeszcze dodatkowe prace zabezpieczające. Finalnie odwiedzający podziemia będą mogli przepłynąć – na elektrycznych łodziach – około 2,5-kilometrową trasę.
Symboliczna inauguracja drogi wodnej w zabrzańskiej sztolni. Fot. Ludek / Wikipedia Commons
Prace w podziemiach górniczych Zabrza koncentrują się wokół wyrobisk Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, wybudowanej w latach 1799–1863. To jedna z najdłuższych sztolni dziedzicznych w Europie i najdłuższa budowla hydrotechniczna w górnictwie węglowym na Starym Kontynencie, która powstała w celu odwodnienia lokalnych kopalń. Jej całkowita długość sięgała 14,2 km.
Roboty, których celem jest udostępnienie zabytku dla turystów, trwają od 2008 r. Do tej pory udało się oddać odcinek drogi wodnej o długości około 1,5 km. Część trasy można przejść pieszo – zamontowane są tam podesty, ułatwiające dostęp do stref ekspozycyjnych z multimediami oraz rekwizytami „z epoki” lub ich replikami.
Po otwarciu całej trasy turyści będą mogli skorzystać z nietypowego środka transportu – napędzanych elektrycznie łodzi, zaprojektowanych na wzór oryginalnych pojazdów, którymi kiedyś spławiano w sztolni węgiel. Pokonają trasę od tzw. mijanki pod browarem do wylotu w centrum miasta na wysokości portu.
Przeczytaj także: 3,5 mln zł na naprawę zabytkowej sztolni na Śląsku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.