• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Małopolska: powstaje palisada przy DK75

Opublikowano: 14-05-2018 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przeprowadza prace związane z modernizacją drogi krajowej nr 75 na górze św. Justa w Tęgoborzu w woj. małopolskim. Budowana jest tam palisada, która ma zabezpieczyć drogę przed napierającymi na nią masami ziemi. Aktualnie prace wykonywane są poza jezdnią, ruch pojazdów pozostaje niezakłócony. Wprowadzenie ruchu wahadłowego planowane jest na czerwiec br.


Palisada zabezpieczy DK75 przed napierającymi masami ziemi. Fot. GDDKiA Palisada zabezpieczy DK75 przed napierającymi masami ziemi. Fot. GDDKiA

Palisada powstanie z żelbetowych pali o średnicy 60 cm; zostanie osadzona na głębokości 13 m. Łączna długość palisady, zabezpieczającej drogę od strony stoku, z którego niedawno osunęła się ziemia, wyniesie 17 km.

Prowadzona przebudowa ma przywrócić drogę do stanu przed uszkodzeniami, które spowodowało osuwisko oraz wzmocnienie jej i zabezpieczenie od strony stoku przed napierającymi masami ziemnymi – informuje Iwona Mikrut-Purchla z GDDKiA. Celem jest utrzymanie przejezdności drogi, ponieważ ruchy osuwiskowe mogą doprowadzić do całkowitego jej zniszczenia.

W ramach modernizacji powstanie też odwodnienie drogi: zbudowane zostaną systemy drenaży (w tym drenaży wierconych w skarpach i zboczu góry), studni (o głębokości 10 i 14 m) oraz rowów odprowadzających wodę. Jest to równoznaczne z całkowitym rozebraniem istniejącego odcinka trasy, odbudowy i wzmocnienia go.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Prace nie obejmują stabilizacji całego osuwiska Just-Tęgoborze. Mają zasięg lokalny – zaznaczyła rzecznik GDDKiA.

Koszt prac, które realizowane będą przez około 10 miesięcy (zakończenie robót przewidywane jest na maj 2019 r.),  wyniesie 46 377 949,56 zł.

W miejscowości Tęgoborze trasa DK75 przebiega od Jeziora Rożnowskiego do Przełęczy Św. Justa, gdzie różnica wysokości wynosi 103,5 m.

Osuwisko Just-Tęgoborze ma 21,3 ha powierzchni i obejmuje południowy oraz południowo-wschodni stok. Utwory geologiczne fliszu karpackiego, który tu występuje sprzyjają procesom osuwiskowym. Łupki i piaskowce pod wpływem przedostawanie się wody do warstw poślizgowych doprowadzają do przesuwania się skał względem siebie, na różnych głębokościach – podaje GDDKiA. Szczególnie ruchy osuwiskowe uaktywniają się po intensywnych i długotrwałych deszczach. 

W ciągu sześciu lat, od 2010 r. do 2016 r., Dyrekcja wydała łącznie ponad 3,05 mln zł na zabezpieczenie DK75.

Przeczytaj także: Wody Polskie: dobra ochrona przed powodzią w Lubelskiem

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!