Jezioro Jamno – położone na Wybrzeżu Słowińskim, w woj. zachodniopomorskim – jest jednym z największych polskich jezior. Mimo dokonywanych w jego obrębie inwestycji – m.in. pogłębienia i poszerzenia kanału wodnego oraz budowy wrót sztormowych – stopniowo ulega degradacji, a poziom wody znacząco się obniża. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozważa budowę progu spiętrzającego z bystrzem – miejscem, w którym przepływ wody mógłby ulec znaczącemu przyspieszeniu.
Jezioro Jamno. Fot. Fotokon / Shutterstock
Kontrola stanu jeziora Jamno
Pomysł jest pokłosiem wizyty kontrolnej przedstawicieli Wód Polskich oraz Krajowego i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Stwierdzono, że wskutek inwestycji w ochronę przeciwpowodziową, która spowodowała naturalne pogłębienie kanału i szybszy odpływ wody z jeziora, poziom wody w zbiorniku obniżył się. Problem potęgują letnie susze. Ogranicza to żeglowność na Jamnie, a w upalne dni grozi niebezpiecznym ekologicznie wykwitem sinic – czytamy w komunikacie Wód Polskich.
Dotychczasowe koncepcje opanowania procesu degradacji okazały się nietrafione. Ani mechaniczne zamknięcie wrót za pomocą zastawek, ani sterowanie wrotami nie jest możliwe. W pierwszym przypadku uniemożliwiłoby to przepływ ryb, w drugim nie pozwala na ta automatyczny mechanizm zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Wrota zamykają się tylko przy sztormach, w stabilnej sytuacji na powierzchni pozostają otwarte.
Dlaczego bystrze?
Jak informuje instytucja, prace nad projektem budowy progu z bystrzem są w toku. Bystrze pozwoli podnieść wodę na jeziorze, zachowując swobodną migrację ryb w obu kierunkach. Pozwolenie na budowę bystrza jest już wydane. Są także pozytywne opinie ichtiologów. (…) Wody Polskie nie wykluczają skorzystania z dodatkowych zewnętrznych analiz, by sprawdzić, czy to rozwiązanie jest najlepsze. Jeśli tak będzie, planowanie wykonanie progu potrwa około pięć miesięcy.
Koszt takiej inwestycji to około 2,5 mln zł.
Jezioro Jamno znajduje się w gminie Mielno, w powiecie koszalińskim, a okalają je miejscowości: Mielno, Łazy, Osieki, Unieście oraz Koszalin. Powstało z dawnej zatoki morskiej, dziś jest odcięte Bałtyku mierzeją. Do jeziora uchodzą rzeki Dzierżęcinka oraz Unieść, a także dwa kanały wodne (Kanał Dobiesławiec i Kanał Łabusz) oraz struga Strzeżenica. Jego powierzchnia wynosi około 2240 ha, a średnia głębokość to 1,4 m. Do Jamna odprowadzane są wody z oczyszczalni ścieków w Unieściu, a także wody deszczowe i pochłodnicze (z gorzelni w Osiekach).
Przeczytaj także: Renowacja brzegu morskiego i plaży w Mielnie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.