Nadzór Wodny w Koszalinie przystąpił do prac, które mają umożliwić podniesienie poziomu wody w jeziorze Jamno na Wybrzeżu Słowińskim (woj. zachodniopomorskie). To konsekwencja kontroli, jaką kilka tygodni temu przeprowadziło tam Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Stwierdzono wówczas, że poziom wody w zbiorniku niebezpiecznie się obniżył, a proces degradacji jeziora postępuje coraz szybciej.
W obrębie jeziora Jamno trwają prace zmierzające do podniesienia poziomu wody. Fot. Fotokon / Shutterstock
W celu przeprowadzenia prac zamknięty zostanie wypływ wody przez wrota sztormowe na Jamieńskim Nurcie poprzez uszczelnienie i ewentualne podwyższenie zamknięć remontowych na wrotach. W planach jest także wymuszone zamknięcie ruchomych skrzydeł wrót sztormowych w każdym przęśle. Działania te powinny spowodować zwiększenie piętrzenia wody na wrotach sztormowych i sukcesywny wzrost poziomu wody w Jamnie – czytamy w komunikacie Wód Polskich.
Jednocześnie instytucja zwróciła się do Państwowej Straży Pożarnej z prośbą o udostępnienie agregatów pompowych na potrzeby okresowego przerzutu wody z Bałtyku do jeziora.
Obniżenie poziomu wód w jeziorze Jamno spowodowane było m.in. pogłębieniem i poszerzeniem kanału wodnego oraz budową wrót sztormowych – inwestycji wykonanych w ramach zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej w rejonie. Dodatkowym problemem są coraz dłuższe okresy letnich susz.
Po wizycie kontrolnej prezes Wód Polskich Przemysław Daca powiedział, że jednym z rozważanych opcji jest budowa progu z bystrzem. Pozwolenie na budowę bystrza jest już wydane. Są także pozytywne opinie ichtiologów. (…) Wody Polskie nie wykluczają skorzystania z dodatkowych zewnętrznych analiz, by sprawdzić, czy to rozwiązanie jest najlepsze. Jeśli tak będzie, planowanie wykonanie progu potrwa około pięć miesięcy – mówił.
Przeczytaj także: Degradacja jeziora Jamno postępuje. Rozwiązaniem budowa bystrza?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.