Strumień Złotnicki to jedyny naturalny ciek dopływający do jeziora Strzeszyńskiego. Swój początek bierze na terenie gminy Suchy Las, gdzie postępuje zabudowa, a całość wód deszczowych jest odprowadzana kanalizacją do strumienia Złotnickiego i dalej do jeziora Strzeszyńskiego.

Podstawą do budowy zbiornika retencyjno-przesączającego była sytuacja z 2011 r.

W wyniku opadu o niespotykanej wcześniej skali, ścieki sanitarne przedostały się do jeziora Strzeszyńskiego. Od tego czasu zarówno miasto Poznań, jak i gmina Suchy Las, robią wszystko, by nie dopuścić do podobnej sytuacji w przyszłości – mówi, cytowany w komunikacie, Piotr Szczepanowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.


Zbiornik retencyjny na strumieniu Złotnickim zajmie około 2 ha (tyle co zajmują prawie trzy boiska piłkarskie) – powierzchnia tafli wody to około 1,7 ha, a filtra biologicznego niespełna 0,3 ha. Średnia głębokość zbiornika wyniesie 130 cm, co pozwoli na przyjęcie ponad 11 tys. m3 wody (18 basenów sportowych).

Zbiornik retencyjny ma zapobiec potencjalnej degradacji jeziora. Jego rola polega na spowalnianiu spływu i przesączaniu wód, zanim skierowane zostaną do jeziora. W tym celu wykonano gruntowo-roślinny filtr biologiczny. Dzięki temu naturalnemu rozwiązaniu wypływająca woda będzie znacznie czystsza niż w momencie dopływu do zbiornika – wyjaśnia Piotr Szczepanowski.

Prace budowlane rozpoczęły się pod koniec kwietnia, mają potrwać do września br. Koszt przeprowadzenia tej inwestycji to 3,5 mln zł, z czego niemal 3 mln zł wynosi unijne dofinansowanie.

Jezioro Strzeszyńskie to naturalny zbiornik wodny i najczystszy z dużych akwenów Poznania. Znajduje się wśród lasów na północno–zachodnim krańcu miasta (10 km od centrum). Jego powierzchnia wynosi 34,9 ha, a maksymalna głębokość 17,8 m.

Przeczytaj także: Tunelem doprowadzą wodę do afrykańskiego zbiornika