Nowe bystrze (miejsce na rzece, gdzie występuje lokalne przyspieszenie przepływu wody) powstało na miejscu stopnia w Bobowej, który był najniżej położoną barierą migracji ryb w Białej Tarnowskiej, jak informują Wody Polskie.

Przebudowa tego stopnia polegała na częściowej likwidacji części nadziemnej, budowie stopnia typu bystrze i zabezpieczeniu brzegów rzeki przed podmywaniem. Urządzenie wodne gwarantuje poziom wody niezbędny do funkcjonowania ujęcia, a część pochyła stopnia stabilizuje dno rzeki pod mostem i poprawia przepustowość światła mostu (poszerzenie o jedno przęsło) – przekazał Daniel Kociołek z Wydziału Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej w RZGW w Krakowie.

Przed modernizacją stopnia wody powodziowe o prawdopodobieństwie wystąpienia 1% nie mieściły się w świetle mostu; rozwiązanie, które teraz zastosowano, to gwarancja optymalnych warunków migracji ryb, a jednocześnie pewność złagodzenia skutków powodzi, a także pewność właściwej pracy ujęcia wody. Koszt wykonania robót budowlanych, które zakończyły się 31 marca br., wyniósł 2 192 535 zł.

Bystrze w Bobowej to jeden z wielu elementów realizowanego przez Wody Polskie projektu pn. „Przywrócenie ciągłości ekologicznej i realizacja działań poprawiających funkcjonowanie korytarza swobodnej migracji rzeki Białej Tarnowskiej”. Efekty prac przywrócą drożność korytarza ekologicznego w całej dolinie rzecznej,  poprawiając funkcjonowanie ekosystemu i jednocześnie zwiększając jego odporność na zmiany klimatu – podają Wody Polskie.

Dolina Białej Tarnowskiej, ze względu na swoje położenie i uwarunkowania przyrodnicze, jest ważnym regionalnym i międzynarodowym korytarzem ekologicznym. Występują tam niezwykle cenne siedliska przyrodnicze, żyją tam też rzadkie gatunki ryb. Dolina Białej została włączona do europejskiej sieci NATURA 2000. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Szacowana wartość projektu to 39,3 mln zł. 85% tej kwoty pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej z Funduszu Spójności.

Inwestycja zostanie w pełni zrealizowana w 2020 r.

Przeczytaj także: Gróbarczyk: Wisła ma potencjał. Czy rzeka zostanie zagospodarowana?