Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego (PGW) Wody Polskie, Przemysław Daca, uczestniczył w odebraniu kolejnego bystrza, które służy przywróceniu drożności korytarza ekologicznego w dolinie Białej Tarnowskiej. Bystrze powstało w Bobowej, w obrębie rzeki Białej. Wody Polskie wybudują łącznie 19 takich stopni na Białej Tarnowskiej.
Widok przebudowanego stopnia (część poniżej mostu). Fot. Wody Polskie
Nowe bystrze (miejsce na rzece, gdzie występuje lokalne przyspieszenie przepływu wody) powstało na miejscu stopnia w Bobowej, który był najniżej położoną barierą migracji ryb w Białej Tarnowskiej, jak informują Wody Polskie.
Przebudowa tego stopnia polegała na częściowej likwidacji części nadziemnej, budowie stopnia typu bystrze i zabezpieczeniu brzegów rzeki przed podmywaniem. Urządzenie wodne gwarantuje poziom wody niezbędny do funkcjonowania ujęcia, a część pochyła stopnia stabilizuje dno rzeki pod mostem i poprawia przepustowość światła mostu (poszerzenie o jedno przęsło) – przekazał Daniel Kociołek z Wydziału Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej w RZGW w Krakowie.
Przed modernizacją stopnia wody powodziowe o prawdopodobieństwie wystąpienia 1% nie mieściły się w świetle mostu; rozwiązanie, które teraz zastosowano, to gwarancja optymalnych warunków migracji ryb, a jednocześnie pewność złagodzenia skutków powodzi, a także pewność właściwej pracy ujęcia wody. Koszt wykonania robót budowlanych, które zakończyły się 31 marca br., wyniósł 2 192 535 zł.
Bystrze w Bobowej to jeden z wielu elementów realizowanego przez Wody Polskie projektu pn. „Przywrócenie ciągłości ekologicznej i realizacja działań poprawiających funkcjonowanie korytarza swobodnej migracji rzeki Białej Tarnowskiej”. Efekty prac przywrócą drożność korytarza ekologicznego w całej dolinie rzecznej, poprawiając funkcjonowanie ekosystemu i jednocześnie zwiększając jego odporność na zmiany klimatu – podają Wody Polskie.
Dolina Białej Tarnowskiej, ze względu na swoje położenie i uwarunkowania przyrodnicze, jest ważnym regionalnym i międzynarodowym korytarzem ekologicznym. Występują tam niezwykle cenne siedliska przyrodnicze, żyją tam też rzadkie gatunki ryb. Dolina Białej została włączona do europejskiej sieci NATURA 2000. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Szacowana wartość projektu to 39,3 mln zł. 85% tej kwoty pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej z Funduszu Spójności.
Inwestycja zostanie w pełni zrealizowana w 2020 r.
Przeczytaj także: Gróbarczyk: Wisła ma potencjał. Czy rzeka zostanie zagospodarowana?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.