Kończą się konsultacje społeczne ws. przekopu przez Mierzeję Wiślaną, a zarząd woj. pomorskiego przedstawia kolejne uwagi do projektu. W sumie stanowisko władz zawiera 20 uwag ogólnych i 44 szczegółowe. Główny zarzut dotyczy dokumentacji inwestycji, którą oceniono jako nierzetelną i niedającą podstaw do realizacji przedsięwzięcia.
Zarząd woj. pomorskiego ma wiele uwag do projektu przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Fot. Irina Borsuchenko / Shutterstock
Nasze stanowisko zawiera kilkadziesiąt uwag do konsultowanego przez RDOŚ (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – red.) w Olsztynie dokumentu. Ponieważ składamy je w trybie konsultacji społecznych, RDOŚ ma obowiązek odniesienia się do wniesionych uwag w uzasadnieniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Nasze uwagi mają charakter merytoryczny, liczymy więc na równie merytoryczne odpowiedzi, zamiast ogólnikowych stwierdzeń, albo kolejnych sugestii, że w sprawie przekopu popieramy politykę obcych państw – powiedział marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk.
Urząd wskazał również, że dane, którymi posługują się autorzy projektu, są przestarzałe. Według marszałka Elbląg nie jest już na etapie zapaści społeczno-gospodarczej, liczba bezrobotnych maleje, a spadkowi populacji miasta towarzyszy wzrost liczby mieszkańców gmin wiejskich sąsiadujących z Elblągiem. Dodatkowo za niefortunne uznano porównania potencjału portu w Elblągu z gdyńskim, który jest i będzie zdecydowanie większy z uwagi na inne możliwości przeładunkowe i większy ruch pasażerski.
Przyjęcie tych odrealnionych założeń zaburza kolejne dane, które mają wykazywać korzyści budowy przekopu: przyrost miejsc pracy, wzrost przychodów podatkowych i oszczędności budżetowych. Niestety dokument zawiera szeroki wachlarz uproszczeń i przekłamań, których nie sposób zignorować. Dlatego też wnosimy nasze zastrzeżenia do tego projektu – podkreślił, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP), marszałek Struk.
Jednocześnie zarzucono autorom dokumentacji braku oceny oddziaływania inwestycji na obszary Natura 2000. Zdaniem urzędu marszałkowskiego przekop zdewastuje krajobraz Mierzei Wiślanej i spowoduje utratę walorów od 6 do 10 km plaży.
Na zarzuty zarządu woj. pomorskiego odpowiedział resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W komunikacie przekazanym PAP wyrażono zdumienie faktem permanentnego sprzeciwu władz województwa wobec inwestycji. Trudno zrozumieć, dlaczego samorządowcom z Pomorza tak bardzo zależy na utrudnianiu realizacji tej inwestycji – dodano.
Przekop przez Mierzeję Wiślaną to rządowy projekt zakładający przekop o długości około 1,3 km i 5 m głębokości, który ma umożliwić wpływanie do elbląskiego portu jednostek o zanurzeniu do 4 m. W ramach przedsięwzięcia wybudowany ma być również port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, tor wodny, a także pole regulacyjne na Zalewie Wiślanym i wyspy na Zatoce Elbląskiej.
Przeczytaj także: Gróbarczyk: przekop przez Mierzeję Wiślaną da wielkie możliwości rozwojowe
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.