Postępowanie ws. udzielenia pozwolenia wodnoprawnego w związku z budową bystrza na kanale jamneńskim minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej umorzył w związku z wycofaniem się z procedury Wód Polskich. Procedurę tę wszczął jeszcze poprzedni zarządca, chcąc ochronić jezioro przed degradacją. Spowodowana ona ma być nietrafioną inwestycję w ochronę przeciwpowodziową. Przyczyniła się ona do pogłębienia kanału i szybszego odpływu wody z Jamna, co ogranicza żeglowność i zagraża bezpieczeństwu samej wody, w której wykwitają sinice.

W toku analiz rozważano m.in. mechaniczne zamknięcie wrót sztormowych za pomocą zastawek oraz sterowanie wrotami. Okazało się to jednak niemożliwe – pierwsze rozwiązanie blokowałoby przepływ ryb, na wdrożenie drugiego nie pozwalał z kolei automatyczny mechanizm wrót, które zamykają się tylko przy sztormach.

Jeszcze do niedawna prezes Wód Polskich nie wykluczał budowy bystrza na jeziorze. Bystrze pozwoli podnieść wodę na jeziorze, zachowując swobodną migrację ryb w obu kierunkach. Pozwolenie na budowę bystrza jest już wydane. Są także pozytywne opinie ichtiologów – podano w majowym komunikacie. Dodano jednak, że Wody Polskie nie wykluczają skorzystania z dodatkowych zewnętrznych analiz, by sprawdzić, czy to rozwiązanie jest najlepsze. Jeśli tak będzie, planowanie wykonanie progu potrwa około pięć miesięcy.

W międzyczasie z lokalnymi władzami, mieszkańcami i działaczami przeprowadzono konsultacje, mające na celu wypracowanie rozwiązań dla jeziora. Ich interesy nie są łatwe do pogodzenia. Wody Polskie oraz reprezentujący instytucję na szczeblu lokalnym Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie proponują likwidację wrót sztormowych. Ten pomysł nie podoba się jednak przedstawicielom branży turystycznej, ponieważ oznaczałoby to zniknięcie jeziora. Brana pod uwagę jest także możliwość przepływania przez kanał jedynie kajaków i małych łodzi.

Jednocześnie Nadzór Wodny w Koszalinie realizuje prace, których celem jest podniesienie poziomu wody na jeziorze. Zamknięcie remontowe na wrotach mają być uszczelnione, a wypływ wody przez nie zamknięty.

Jezioro Jamno zlokalizowane jest w pobliżu miejscowości Mielno. Od Morza Bałtyckiego odcięte jest mierzeją, powstało z dawnej zatoki morskiej. Ma 2240 ha powierzchni, a jego średnia głębokość to 1,4 m.

Przeczytaj także: Jezioro Jamno: rozpoczęły się prace umożliwiające podniesienie poziomu wody