Realizacja tej części inwestycji obejmującej przebudowę wejścia do portu powierzona została Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych, Zespołowi Rzeczoznawców Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych w Warszawie – Terenowej Grupie Rzeczoznawców w Gdańsku.

Zlecenie prac umożliwiło dofinansowanie modernizacji (w kwocie niemal 190 mln zł) przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR); zaproponowana przez wykonawcę – jedynego oferenta w przetargu – kwota przekraczała założony przez Urząd Morski budżet o ponad 165 tys. zł. 

W kontrakcie potwierdzającym decyzję o dofinansowaniu zapisano zakres I etapu przedsięwzięcia, który ma zostać zrealizowany do końca I kwartału 2023 r., tj. zaprojektowanie i budowę nowego falochronu o długości około 800 m, a także: nabrzeża przeładunkowego o długości około 230 m, ostrogi tłumiącej falowanie o długości około 85 m oraz nabrzeża cumowniczego o długości około 250 m, łączącego nowy falochron ze starym.

Zadanie, które ma zostać wykonane w ciągu 270 dni od podpisania umowy, obejmuje m.in. wykonanie map do celów projektowych, dokumentacji hydrogeologicznej, raportu o oddziaływaniu na środowisko wraz z wymaganymi decyzjami, operatu wodnoprawnego oraz analizy zmian linii brzegowej i topografii dna morskiego.

Przeczytaj także: Rosja chce zablokować przekop Mierzei Wiślanej?