Prof. Adam Bolt urodził się 17 lutego 1944 r. w Rzeszowie. W Sopocie ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego. W 1962 r. rozpoczął studia na Wydziale Budownictwa Wodnego Politechniki Gdańskiej. Pracę magisterską, dotyczącą budowy terminala głębokowodnego w Porcie Gdyńskim, obronił w maju 1968 r.

Na Politechnice Gdańskiej pracował od 1968 r., najpierw w Katedrze Gruntoznawstwa jako asystent stażysty. W 1976 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych – rozprawa doktorska pt. „Stateczność pojedynczych fundamentów blokowych”. Od 1976 r. do 2000 r. pełnił funkcję kierownika Laboratorium Geotechnicznego na obecnym Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska.

W marcu 1999 r. Rada Wydziału Budownictwa Wodnego i Inżynierii Środowiska nadała mu tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie budownictwa na podstawie oceny ogólnego dorobku i pracy pt.: „Modelowanie posadowień fundamentów konstrukcji wsporczych”.

Od 2000 r. był zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego PG. W latach 1999-2004 był Prodziekanem ds. Nauki na Wydziale Budownictwa Wodnego i Inżynierii Środowiska. W 2000 r. został kierownikiem Katedry Budownictwa Wodnego i Gospodarki Wodnej, która po połączeniu z Katedrą Budownictwa Morskiego do 2006 r. była Katedrą Budownictwa Wodnego i Morskiego. W ramach kolejnej reorganizacji katedrę tę połączono z katedrami Geotechniki i Geologii, tworząc obecną Katedrą Geotechniki, Geologii i Budownictwa Morskiego, gdzie był zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W latach 1999-2006 pełnił funkcje kierownicze na wydziale.

Prof. Adam Bolt był współautorem technologii wzmacniania podstaw pali wierconych wielkośrednicowych metodą iniekcji w specjalne komory, opatentowanej i wdrożonej na palach wykonywanych jako podpory mostów i wiaduktów m.in. na trasie Kwiatkowskiego w Gdyni, trasie Sucharskiego w Gdańsku, na trasie Siekierkowskiej w Warszawie, obwodnicy Trójmiasta oraz autostradzie A2.

Za swoje osiągnięcia został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej oraz Medalem Pamiątkowym Politechniki Gdańskiej. Za wyróżniającą się działalność dydaktyczną i badawczą był 17-krotnie nagradzany przez rektora PG.